Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria jednym z najbezpieczniejszych krajów do życia na emeryturze

para szczęśliwych emerytów

Szwajcaria ponownie poprawiła swoją pozycję w Global Retirement Index (Globalny Indeks Emerytur). Rzeczywistość wygląda dla emerytów sporo inaczej. 

Po przejściu na emeryturę jedyne, o czym człowiek marzy, to usiąść i cieszyć się życiem bez żadnych zobowiązań. Perspektywy w tym zakresie wyglądają nieźle. Zwłaszcza jeśli mieszka się w Szwajcarii. Porównanie 44 krajów pokazuje: W tym kraju można liczyć na Ciebie bezpieczne życie na emeryturze.

W nowym Globalnym Indeksie Emerytur (Global Retirement Index) Szwajcaria zajmuje drugie miejsce – podobnie jak w roku poprzednim – i osiąga nieco lepszy wynik wynoszący 82 punkty procentowe. Tylko Norwegia (83%) radzi sobie lepiej, a Islandia (81%) jest na trzecim miejscu. Indie zajmują natomiast ostatnie miejsce. 

W przypadku oceny indeksu, francuski bank inwestycyjny Natixis, zwrócił szczególną uwagę na bezpieczeństwo emerytalne w 44 krajach. Szwajcaria najlepiej radzi sobie w podkategorii „Finanse” – i tam zajmuje pierwsze miejsce. Przeanalizowano siedem wskaźników: zależność wieku, niespłacanie kredytów bankowych, inflację, stopy procentowe, obciążenia podatkowe, dług publiczny i zarządzanie. Wskaźnik presji podatkowej, inflacja i dług publiczny w Szwajcarii poprawiły się w porównaniu z rokiem poprzednim.

Bardziej szczegółowo zbadano także kategorie „zdrowie”, „jakość życia” i „bogactwo materialne”. Pod względem dobrobytu materialnego Szwajcaria awansowała z 14. na 6. miejsce. Wraz z Norwegią i Luksemburgiem jest jednym z niewielu krajów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce we wszystkich kategoriach.

Zmartwienia są duże

Według indeksu, mieszkańcy Szwajcarii powinni sobie dobrze radzić na emeryturze. Rzeczywistość jest jednak inna: politycy starają się obecnie za pomocą reform przygotować AHV (dobrowolne ubezpieczenie emerytalne) na przyszłość. Emeryci w tym kraju szczególnie cierpią z powodu obecnej inflacji. Wiele osób nie ma wystarczającej wiedzy na temat drugiego filaru.

W związku z tym francuski bank inwestycyjny Natixis przeprowadził ankietę. Pokazuje ona, że w rzeczywistości liczne ulepszenia w zakresie emerytur prawie nie docierają do ludzi. Prawie połowa ankietowanych potrzebowałaby „cudu”, aby zapewnić sobie bezpieczną emeryturę. 28% będzie musiało żyć oszczędnie, a jedna piąta uważa nawet, że będzie musiała pracować dłużej.

Na potrzeby badania firma Natixis przeprowadziła ankietę wśród 8550 zamożnych inwestorów prywatnych w 23 krajach. Okazało się, że 5 największych wyzwań dla świadczeń emerytalnych to inflacja, rosnące stopy procentowe, dług publiczny, demografia i wysokie oczekiwania w połączeniu z fałszywymi założeniami.

 

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.