Kontrowersyjne zasady

Szwajcaria: Nowe przepisy dotyczące biletów elektronicznych do pociągów

SBB, bilety lektorniczne, podróż pociągiem, podróż pociągiem szwajcaria
Zdjęcie: pixabay
Jeśli bilet zostanie zakupiony za pomocą aplikacji, chociażby sekundę po odjeździe, grozi kara: SBB (Schweizerische Bundesbahnen - Szwajcarskie Koleje Narodowe) chce się tego trzymać i obiecuje jednolite zasady w przyszłości.

SBB nadal nie chce być uprzejmy wobec osób spóźniających się z kupnem biletów na pociąg. Również ci, którzy musieli spieszyć się na pociąg i kupią bilet chwilę po odjeździe lub ci, którzy w tym momencie mają problem z internetem, są zasadniczo proszeni do kasy i traktowani jak pasażerowie na gapę. W indywidualnym przypadku decyzja może należeć do poszczególnych przewoźników.

Materiał do dyskusji

Kontrowersyjne przepisy są źródłem kłopotów dla wielu pasażerów i już wywołały wiele dyskusji. W związku z tym Alliance Swiss Pass i Federalny Urząd Transportu w Szwajcarii powołały grupę roboczą, której zadaniem było opracowanie ulepszeń w zakresie zakupu i kontroli biletów elektronicznych. Wyłonili oni następujące kwestie:

  • Pasażerom, którzy za późno zakupili bilet, dalej grozi kara. Decydujący jest jednak rzeczywisty czas odjazdu, a nie rozkład jazdy. Jeśli bilet kupiony będzie w późniejszym terminie, nalicza się dodatkową opłatę. 
  • Wymiana informacji między przewoźnikami ma na celu wypracowanie jednolitej praktyki w zakresie rozpatrywania spraw spornych. Celem jest zmniejszenie negatywnych opinii klientów.
  • Ogólnoszwajcarska kampania informacyjna ma na celu zwrócenie uwagi klientów na konieczność zakupu biletu przed wejściem do pociągu, aby uniknąć ryzyka.
  • Przewoźnicy chcą wprowadzić ulepszenia techniczne do istniejących aplikacji biletowych. Ma to na celu zapewnienie klientom większej jasności i pewności.
  • Przeprowadzane będą kontrole, w celu sprawdzenia, czy uzgodniony pakiet przynosi pożądane efekty. W każdym razie konieczne jest jednak podjęcie dalszych działań.

Zastanawiająca jest sprzeczność w jednym punkcie: z jednej strony dąży się do ujednolicenia praktyki biletowej, z drugiej zaś stwierdza się, że sprawy związane z karą powinny zostać w gestii poszczególnych przewoźników. Ostatecznie to przewoźnik jest odpowiedzialny za ocenę poszczególnych przypadków i może podjąć decyzję w sprawie kulanz (pójścia na rękę).

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!