Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kontrowersyjne zasady

Szwajcaria: Nowe przepisy dotyczące biletów elektronicznych do pociągów

SBB, bilety lektorniczne, podróż pociągiem, podróż pociągiem szwajcaria
Zdjęcie: pixabay
Jeśli bilet zostanie zakupiony za pomocą aplikacji, chociażby sekundę po odjeździe, grozi kara: SBB (Schweizerische Bundesbahnen - Szwajcarskie Koleje Narodowe) chce się tego trzymać i obiecuje jednolite zasady w przyszłości.

SBB nadal nie chce być uprzejmy wobec osób spóźniających się z kupnem biletów na pociąg. Również ci, którzy musieli spieszyć się na pociąg i kupią bilet chwilę po odjeździe lub ci, którzy w tym momencie mają problem z internetem, są zasadniczo proszeni do kasy i traktowani jak pasażerowie na gapę. W indywidualnym przypadku decyzja może należeć do poszczególnych przewoźników.

Materiał do dyskusji

Kontrowersyjne przepisy są źródłem kłopotów dla wielu pasażerów i już wywołały wiele dyskusji. W związku z tym Alliance Swiss Pass i Federalny Urząd Transportu w Szwajcarii powołały grupę roboczą, której zadaniem było opracowanie ulepszeń w zakresie zakupu i kontroli biletów elektronicznych. Wyłonili oni następujące kwestie:

  • Pasażerom, którzy za późno zakupili bilet, dalej grozi kara. Decydujący jest jednak rzeczywisty czas odjazdu, a nie rozkład jazdy. Jeśli bilet kupiony będzie w późniejszym terminie, nalicza się dodatkową opłatę. 
  • Wymiana informacji między przewoźnikami ma na celu wypracowanie jednolitej praktyki w zakresie rozpatrywania spraw spornych. Celem jest zmniejszenie negatywnych opinii klientów.
  • Ogólnoszwajcarska kampania informacyjna ma na celu zwrócenie uwagi klientów na konieczność zakupu biletu przed wejściem do pociągu, aby uniknąć ryzyka.
  • Przewoźnicy chcą wprowadzić ulepszenia techniczne do istniejących aplikacji biletowych. Ma to na celu zapewnienie klientom większej jasności i pewności.
  • Przeprowadzane będą kontrole, w celu sprawdzenia, czy uzgodniony pakiet przynosi pożądane efekty. W każdym razie konieczne jest jednak podjęcie dalszych działań.

Zastanawiająca jest sprzeczność w jednym punkcie: z jednej strony dąży się do ujednolicenia praktyki biletowej, z drugiej zaś stwierdza się, że sprawy związane z karą powinny zostać w gestii poszczególnych przewoźników. Ostatecznie to przewoźnik jest odpowiedzialny za ocenę poszczególnych przypadków i może podjąć decyzję w sprawie kulanz (pójścia na rękę).

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.