Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria potrzebuje specjalistów i fachowców

Związek Pracodawców żąda od Bundesratu liczniejszych kontyngentów dla pracowników spoza UE.

Z Punktu widzenia Związku Pracodawców i przedstawicieli niektórych kantonów szwajcarska gospodarka potrzebuje więcej specjalistów spoza UE i ESWH. Pracodawcy postulują o liczniejsze kontyngenty dla pracowników z tych krajów w 2017 roku.

Szwajcarski Związek Pracodawców argumentuje to „potrzebami gospodarki i bezpieczeństwem miejsc pracy w Szwajcarii“.

Pośród imigrantów z krajów spoza UE oraz ESWH liczba „wysoce wyspecjalizowanych pracowników“ jest bardzo mała. Nie stanowią oni żadnej konkurencji dla szwajcarskiej siły roboczej. Osoby te są jednak niezbędne do dalszego rozwoju poszczególnych rodzimych przedsiębiorstw, jak również do ich dostępu do nowych rynków. Gdyby zabrakło tych pracowników, niektóre firmy musiałyby przenieść swoje oddziały za granicę. Tym samym Szwajcaria „straciłaby cenną wiedzę, a w efekcie również rodzimych pracowników”.

Członkowie Związku Pracodawców tłumaczą, że środki przeznaczone na pracowników spoza UE były o wiele za małe. W 2016 roku korzystano z kontyngentów znacznie częściej niż w ubiegłym roku. W Bazylei środki przeznaczone na bieżący rok skończyły się już w lutym, w marcu zabrakło ich w Genewie, a w kwietniu – w Zurychu.

Podczas konsultacji z Federalnym Sekretariatem ds. Migracji (SEM), pracodawcy zażądali podwyższenie kontyngentów na rok 2017 do poziomu z 2014 roku. Konsultacje, w których biorą udział partnerzy społeczni oraz kantony, służą Radzie Federalnej do ustalenia jesienią maksymalnej ilości specjalistów z krajów spoza UE i ESWH.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.