Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Uchodźcy wcale nie zabierają pracy

Tylko 1 500 z 40 000 azylantów znajduje pracę w ciągu roku – zdecydowanie zbyt mało, by wpłynęło to na rynek pracy.

Zgodnie z „Sorgenbarometer 2015“ stworzonym przez Credit Suisse mieszkańców Szwajcarii najbardziej zajmują tematy obcokrajowców (43 procent)/uchodźców  i azylu (35 procent), bezrobocie (41 procent)/bezrobocie osób młodych (26 procent). W szczególności sen z powiek spędza wpływ wzrastającej ilości uchodźców i azylantów na rynek pracy.

Rzut oka wstecz oraz kilka przeliczeń na przyszłość rozwiewają jednak wszelkie wątpliwości. Specjaliści są zgodni, że szwajcarski rynek pracy zawsze sprzyjał integracji. Obojętnie czy chodziło o imigrantów z Polski, Węgier, Wietnamu czy Sri Lanki, w ostatecznym rozrachunku Szwajcaria zawsze mogła pochwalić się rekordową ilością zatrudnień. Imigracja nie wpłynęła również na stopę bezrobocia.

W 2015 roku o azyl w Szwajcarii prosiło 40 000 osób – o połowę więcej niż w 2014. Biorąc pod uwagę liczby z poprzednich lat, można założyć, że w ciągu następnych dwóch lat pracę znajdą 3 000 uchodźców. Zmiany na rynku pracy byłyby odczuwalne dopiero wtedy, gdyby rocznie pojawiło się na nim pomiędzy 10 000 a 20 000 bezrobotnych. Podsumowując – zbyt mało uchodźców znajduje punkt zaczepienia na rynku pracy, by można było powiedzieć, że „zabierają” innym pracę.

W przeciwieństwie do pozytywnych perspektyw dla uchodźców w przeszłości, obecne prognozy na przyszłość nie wróżą bynajmniej sielanki. Szwajcarski rynek pracy – inaczej niż przed 20, 30 laty – stawia na wykwalifikowanych pracowników. Wymagania pracodawców są coraz większe, przez co zwiększa się przepaść pomiędzy nimi a umiejętnościami, a to odczuwają właśnie uchodźcy. Integracja zostaje utrudniona, a obciążenie systemów socjalnych wzrasta.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.