Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Uchodźcy wcale nie zabierają pracy

Tylko 1 500 z 40 000 azylantów znajduje pracę w ciągu roku – zdecydowanie zbyt mało, by wpłynęło to na rynek pracy.

Zgodnie z „Sorgenbarometer 2015“ stworzonym przez Credit Suisse mieszkańców Szwajcarii najbardziej zajmują tematy obcokrajowców (43 procent)/uchodźców  i azylu (35 procent), bezrobocie (41 procent)/bezrobocie osób młodych (26 procent). W szczególności sen z powiek spędza wpływ wzrastającej ilości uchodźców i azylantów na rynek pracy.

Rzut oka wstecz oraz kilka przeliczeń na przyszłość rozwiewają jednak wszelkie wątpliwości. Specjaliści są zgodni, że szwajcarski rynek pracy zawsze sprzyjał integracji. Obojętnie czy chodziło o imigrantów z Polski, Węgier, Wietnamu czy Sri Lanki, w ostatecznym rozrachunku Szwajcaria zawsze mogła pochwalić się rekordową ilością zatrudnień. Imigracja nie wpłynęła również na stopę bezrobocia.

W 2015 roku o azyl w Szwajcarii prosiło 40 000 osób – o połowę więcej niż w 2014. Biorąc pod uwagę liczby z poprzednich lat, można założyć, że w ciągu następnych dwóch lat pracę znajdą 3 000 uchodźców. Zmiany na rynku pracy byłyby odczuwalne dopiero wtedy, gdyby rocznie pojawiło się na nim pomiędzy 10 000 a 20 000 bezrobotnych. Podsumowując – zbyt mało uchodźców znajduje punkt zaczepienia na rynku pracy, by można było powiedzieć, że „zabierają” innym pracę.

W przeciwieństwie do pozytywnych perspektyw dla uchodźców w przeszłości, obecne prognozy na przyszłość nie wróżą bynajmniej sielanki. Szwajcarski rynek pracy – inaczej niż przed 20, 30 laty – stawia na wykwalifikowanych pracowników. Wymagania pracodawców są coraz większe, przez co zwiększa się przepaść pomiędzy nimi a umiejętnościami, a to odczuwają właśnie uchodźcy. Integracja zostaje utrudniona, a obciążenie systemów socjalnych wzrasta.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!