Szwajcaria uchyla kolejne obostrzenia. Tak wygląda plan na najbliższe tygodnie

Rząd z dużą dawką optymizmu podchodzi do sytuacji epidemiologicznej w kraju. Jest to związane z tym, że większość społeczeństwa nie tylko zna, ale i stosuje się do zasad i przestrzega obostrzeń. 

Minister zdrowia Alain Berset przestrzega jednak, by nie potknąć się przed samą metą i zaznacza, że zasady higieny oraz odstępu bezpieczeństwa nadal pozostają bardzo ważne. Nadal obowiązuje również zalecenie do pracy zdalnej (tzw. home office) dla osób z zwiększonym ryzykiem zakażenia. 

Polityk określił obecną sytuację w kraju jako napawającą optymizmem w związku z czym w kolejnych tygodniach kolejne obostrzenia będą uchylane.

Które obostrzenia zostaną uchylone w najbliższym czasie?

  • Od 28 maja mogą być sprawowane msze i uroczystości religijne. Do tego czasu wszystkie wspólnoty wyznaniowe muszą wypracować odpowiednie środki ochrony wiernych, które pozwolą na wyśledzenie poszczególnych ogniw składających się na potencjalny łańcuch infekcji,
  • W przyszłym tygodniu rządzący zaprezentują szczegóły dotyczące trzeciego etapu luzowania obostrzeń. Najprawdopodobniej od 8 czerwca będzie możliwość spotykania się w grupach większych niż pięć osób, również w restauracjach, gdzie dotąd liczba gości przy stolikach była ograniczona do 4 (za wyjątkiem rodzin),
  • w tym samym terminie tj. od 8 czerwca, mają być otwierane kolejne szkoły i placówki oświatowe, teatry, kina, ogrody zoologiczne, ogrody botaniczne, campingi, kąpieliska oraz wyciągi i kolejki górskie,
  • kwestią otwartą pozostaje możliwość organizacji, a co za tym idzie terminu zniesienia zakazu organizacji wydarzeń masowych powyżej 1000 osób. Bundesrat nie podał również daty otwarcia klubów oraz dyskotek,
  • nie podano również terminu pełnego zniesienia ograniczeń dotyczących przyjazdu do kraju, a więc pełnego otwarcia granic,
  • konkretnej daty nie postawiono również przy pełnym zniesieniu wszystkich ograniczeń oraz zaleceń higieniczno-sanitarnych związanych z koronawirusem (np. odstęp bezpieczeństwa).

Szczepionka na wirusa dla wszystkich

Podczas konferencji rządzący zapowiedzieli, że zamierzają zagwarantować dostęp do szczepionki na koronawirusa, a rozmowy w tym zakresie już się toczą. Szacowane koszty zakupu szczepionek to około 300 mln franków.

Wsparcie dla bezrobotnych

Szwajcarski minister gospodarki Guy Parmelin zapowiedział z kolei dodatkowe fundusze na ALV czyli ubezpieczenie na wypadek bezrobocia w Szwajcarii. Finansowy zastrzyk ma podwyższyć pulę do 20,2 mld franków, które został przeznaczone na wsparcie w związku z pandemią.

Aplikacja śledząca

Podczas konferencji prasowej ogłoszono również wypracowanie podstawy prawnej dla specjalnej aplikacji śledzącej związanej z koronawirusem (tzw. SwissCovid-App). Korzystanie z niej będzie dobrowolne, a brak jej instalacji nie będzie działał na niekorzyść danej osoby. O udostępnieniu apki do użytku publicznego zadecyduje parlament.

Kiedy powrót do normalności?

Minister Parmelin stwierdził, że Bundesrat chce jak najszybciej zakończyć stan wyjątkowy i robi wszystko by tak się stało. Nie padły jednak żadne zapowiedzi dotyczące konkretnej daty. 

 

 

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!