Pandemia spowodowała, że wielu mieszkańców Szwajcarii straciło zatrudnienie. Liczba bezrobotnych w kraju wzrosła więc bardzo szybko i sięga aktualnie 168 tys. osób. Okazuje się jednak, że Arbeitslosengeld, który powinien wspierać bezrobotnych w tym czasie, nie wszystkim jest dany. Urzędy wstrzymują na coraz dłuższy okres wypłaty świadczenia. Tego powodem są zbyt małe starania o znalezienie pracy.
Ilość blokad ciągle rośnie
Okazuje się, że liczba dni, w których nałożona została blokada świadczenia, wzrasta na przestrzenii ostatnich kilku lat. Wynika to przykładowo z analizy przeprowadzonej przez Saldo na podstawie danych Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (Seco).
Jeszcze w 2007 roku wstrzymanie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych dotyczyło średnio 109 tys. osób poszukujących zatrudnienia. Wtedy łączna liczba dni bez wsparcia wynosiła 950 tys. Z kolei w 2019 liczba blokad była podobna, bo wynosiła 107 tys., lecz liczba dni wyniosła aż do 1,44 mln. Dane za 2020 rok nie są jeszcze dostępne.
Podczas gdy w 2007 roku taki rodzaj kary nałożono na około 20% bezrobotnych, w 2019 roku było to 29,9% osób. Oznacza to, że prawie co trzecia osoba nie otrzymała przez jakiś czas zasiłku dla bezrobotnych. W sumie bezrobotni z własnej winy nie otrzymali w 2019 roku a 227 mln CHF.
Zbyt małe starania o znalezienie pracy
Według Saldo prawie 40% blokad zostało nałożonych, ponieważ bezrobotni nie starali się wystarczająco o znalezienie zatrudnienia. Kolejne 40% dotyczyło innych zaniechań dokonanych przez bezrobotnych z własnej winy.
Źródło: 20min