Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcaria: Urzędy coraz częściej wstrzymują świadczenie dla bezrobotnych

Bezrobotni, którzy nie starają się wystarczająco o znalezienie zatrudnienia, muszą liczyć się ze wstrzymaniem wypłacania zasiłku dla bezrobotnych.

Pandemia spowodowała, że wielu mieszkańców Szwajcarii straciło zatrudnienie. Liczba bezrobotnych w kraju wzrosła więc bardzo szybko i sięga aktualnie 168 tys. osób. Okazuje się jednak, że Arbeitslosengeld, który powinien wspierać bezrobotnych w tym czasie, nie wszystkim jest dany. Urzędy wstrzymują na coraz dłuższy okres wypłaty świadczenia. Tego powodem są zbyt małe starania o znalezienie pracy.

Ilość blokad ciągle rośnie

Okazuje się, że liczba dni, w których nałożona została blokada świadczenia, wzrasta na przestrzenii ostatnich kilku lat. Wynika to przykładowo z analizy przeprowadzonej przez Saldo na podstawie danych Sekretariatu Stanu ds. Gospodarczych (Seco).

Jeszcze w 2007 roku wstrzymanie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych dotyczyło średnio 109 tys. osób poszukujących zatrudnienia. Wtedy łączna liczba dni bez wsparcia wynosiła 950 tys. Z kolei w 2019 liczba blokad była podobna, bo wynosiła 107 tys., lecz liczba dni wyniosła aż do 1,44 mln. Dane za 2020 rok nie są jeszcze dostępne.

Podczas gdy w 2007 roku taki rodzaj kary nałożono na około 20% bezrobotnych, w 2019 roku było to 29,9% osób. Oznacza to, że prawie co trzecia osoba nie otrzymała przez jakiś czas zasiłku dla bezrobotnych. W sumie bezrobotni z własnej winy nie otrzymali w 2019 roku a 227 mln CHF.

Zbyt małe starania o znalezienie pracy

Według Saldo prawie 40% blokad zostało nałożonych, ponieważ bezrobotni nie starali się wystarczająco o znalezienie zatrudnienia. Kolejne 40% dotyczyło innych zaniechań dokonanych przez bezrobotnych z własnej winy.

Źródło: 20min

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!