Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcarska gospodarka nabiera tempa

Najnowsze dane dotyczące rozwoju szwajcarskiej gospodarki przeszły najśmielsze oczekiwania specjalistów.

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wzrósł w drugim kwartale tego roku o realne 0,6 procent – informuje Sekretariat Stanu ds. Gospodarki SECO. To dwa procent na plusie w porównaniu z tym samym okresem czasu w ubiegłym roku. Od kwietnia do czerwca przyrost gospodarki był większy niż w pierwszym kwartale 2016.

Wydatki prywatnych konsumentów pozostały właściwie bez zmian, korzystne zmiany odnotowano jednak w wydatkach państwowych. Przede wszystkim ograniczono inwestycje na wyposażenie (-0,9 procent). Mniej wydano także na zakup maszyn i pojazdów. Spadła również ilość inwestycji budowlanych. W sumie jednak konsumpcja państwowa wzrosła o 1,7 procent.

W rubryce „wzrosty“ należy zapisać przede wszystkim eksport towarów (+ 0,8 procent) oraz import (+0,5 procent). Dotyczą one przede wszystkim branży farmaceutyczno-chemicznej.

Pod względem produkcji przyrost gospodarczy odnotowano w większości sektorów. Najlepszy wynik osiągnęła branża energetyczna (5,8 procent), za nią uplasowało się szkolnictwo (2,0 procent) oraz hotelarstwo (2,5 procent). Niewielki spadek po trzech udanych kwartałach odnotował przemysł przetwórczy (-0,1 procent).

Źródło: nzz.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.