Szwajcarska służba zdrowia jedną z najlepszych na świecie

szwajcarski system zdrowia

Mimo trwającej pandemii koronawirusa służba zdrowia i oczekiwana długość życia w Szwajcarii mają jedne z najlepszych wyników pośród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

OECD co dwa lata publikuje raport przedstawiający stan systemów zdrowia w 38 państwach członkowskich. Tegoroczna edycja pokazała, że szwajcarski system zdrowia pozostaje jednym z lepszych. Każdy mieszkaniec kraju ma prawo i dostęp do świadczeń zdrowotnych. Średnia OECD wynosi w tej kategorii 98%. 91% mieszkańców Szwajcarii jest zadowolonych z dostępu i jakości zaopatrzenia zdrowotnego (wynik OECD to 71%).

Podstawowa opieka zdrowotna jest tak skuteczna, że możliwe do uniknięcia przyjęcia do szpitala są bardzo rzadkie. Tylko 0,7% społeczeństwa posiada niespełnioną potrzebę opieki medycznej.

Niemałe wydatki

Szwajcaria inwestuje sporo w swój system zdrowotny. Wydatki na ten cel wynoszą bowiem aż 11,3% produktu krajowego brutto. Średnia OECD wynosi w tej kategorii 8,8%. W przypadku wydatków na długotrwałą opiekę Szwajcaria wydaje 2,4% PKB, a kraje OECD 1,5% PKB.

Na 1000 mieszkańców Szwajcarii 4,4 to praktykujący lekarze i 18 pielęgniarzy i opiekunów. W krajach OECD wyniki te to 3,6 lekarzy i 8,8 pielęgniarzy i opiekunów.

Na 1000 mieszkańców Szwajcarii czeka 4,6 łóżek szpitalnych. Średnia OECD to 4,4.

Nie tylko same pozytywy

Aż 19,1% szwajcarskiego społeczeństwa to palacze. To wyższy wynik niż wynosi średnia OECD (17%). Także w kategorii spożycia alkoholu mieszkańcy Szwajcarii (9,3 l na osobę rocznie) zanotowali wyższy wynik, niż wynosi średnia OECD (8,7 l na osobę rocznie).

Tylko 49% kobiet powyżej 50 roku życia bada się zapobiegawczo na raka piersi. ŚredniaOECD wynosi 62%.

Lepiej Szwajcaria poradziła sobie w kategorii nadwagi. W kraju 41,8% osób ma BMI powyżej 25. Średnia OECD wynosi 56%.

16 na 100 tys. osób zmarło z powodu skutków zanieczyszczenia drobnym pyłem (Średnia OECD 29 na 100 tys.). 4,2% osób powyżej 15 roku życia określiło swój stan zdrowia jako zły (OECD-8,5%), a 5,7% cierpi na chorobę przewlekłą.

Tylko 5 na 100 tys. zmarło w ciągu 30 dni od ostrego zawału serca (OECD-7 osób na 100 tys.).

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!