Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcarska służba zdrowia jedną z najlepszych na świecie

szwajcarski system zdrowia

Mimo trwającej pandemii koronawirusa służba zdrowia i oczekiwana długość życia w Szwajcarii mają jedne z najlepszych wyników pośród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

OECD co dwa lata publikuje raport przedstawiający stan systemów zdrowia w 38 państwach członkowskich. Tegoroczna edycja pokazała, że szwajcarski system zdrowia pozostaje jednym z lepszych. Każdy mieszkaniec kraju ma prawo i dostęp do świadczeń zdrowotnych. Średnia OECD wynosi w tej kategorii 98%. 91% mieszkańców Szwajcarii jest zadowolonych z dostępu i jakości zaopatrzenia zdrowotnego (wynik OECD to 71%).

Podstawowa opieka zdrowotna jest tak skuteczna, że możliwe do uniknięcia przyjęcia do szpitala są bardzo rzadkie. Tylko 0,7% społeczeństwa posiada niespełnioną potrzebę opieki medycznej.

Niemałe wydatki

Szwajcaria inwestuje sporo w swój system zdrowotny. Wydatki na ten cel wynoszą bowiem aż 11,3% produktu krajowego brutto. Średnia OECD wynosi w tej kategorii 8,8%. W przypadku wydatków na długotrwałą opiekę Szwajcaria wydaje 2,4% PKB, a kraje OECD 1,5% PKB.

Na 1000 mieszkańców Szwajcarii 4,4 to praktykujący lekarze i 18 pielęgniarzy i opiekunów. W krajach OECD wyniki te to 3,6 lekarzy i 8,8 pielęgniarzy i opiekunów.

Na 1000 mieszkańców Szwajcarii czeka 4,6 łóżek szpitalnych. Średnia OECD to 4,4.

Nie tylko same pozytywy

Aż 19,1% szwajcarskiego społeczeństwa to palacze. To wyższy wynik niż wynosi średnia OECD (17%). Także w kategorii spożycia alkoholu mieszkańcy Szwajcarii (9,3 l na osobę rocznie) zanotowali wyższy wynik, niż wynosi średnia OECD (8,7 l na osobę rocznie).

Tylko 49% kobiet powyżej 50 roku życia bada się zapobiegawczo na raka piersi. ŚredniaOECD wynosi 62%.

Lepiej Szwajcaria poradziła sobie w kategorii nadwagi. W kraju 41,8% osób ma BMI powyżej 25. Średnia OECD wynosi 56%.

16 na 100 tys. osób zmarło z powodu skutków zanieczyszczenia drobnym pyłem (Średnia OECD 29 na 100 tys.). 4,2% osób powyżej 15 roku życia określiło swój stan zdrowia jako zły (OECD-8,5%), a 5,7% cierpi na chorobę przewlekłą.

Tylko 5 na 100 tys. zmarło w ciągu 30 dni od ostrego zawału serca (OECD-7 osób na 100 tys.).

Źródło: blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.