Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W Szwajcarii pracownicy są nagradzani za wierność firmie

Wynagradzanie pracobiorcom lojalności za wieloletnią pracę w przedsiębiorstwie jest w Szwajcarii coraz bardziej popularne. Nie każda firma wynagradza jednak wierność w ten sam sposób.

Prezes SBB otrzymał niedawno w podzięce za 11 lat pracy tzw. sabbatical, czyli płatny, dwumiesięczny urlop. Teraz SBB chce jednak nieco zmienić politykę wobec swoich pracowników. Aktualnie toczą się rozmowy ws. nowej umowy taryfowej, a w kuluarach pojawia się temat premii lojalnościowych. Dokładnych informacji jednak jeszcze nie ma.

Także inne przedsiębiorstwa zastanawiają się, czy ich programy lojalnościowe są jeszcze atrakcyjne dla pracowników. W przypadku stanowisk urzędowych premia za 5 lat pracy została już zniesiona. Osoby zatrudniane przez państwo otrzymają dopiero po 10 latach pracy nagrodę w wysokości połowy miesięcznego wynagrodzenia. Tak samo wygląda sytuacja po 15 latach, po 20, 25, i 30 przepracowanych latach mogą liczyć już na premię w wysokości całej miesięcznej pensji.

Credit Suisse rozważa z kolei alternatywne modele. W firmie po 10 latach otrzymuje się 5 dni wolnego lub 2 tys. franków, po 20 latach miesięczne wynagrodzenie lub 20 dni urlopu, po 30 latach 1,5 miesięcznej pensji lub 30 dni urlopu, a po 40 latach pracownicy mogą liczyć na 40 imiennych akcji Credit Suisse lub bon wellness o wartości 1 tys. franków.

W większości przedsiębiorstwa stawiają na tradycyjne nagrody, czyli dodatkowe dni wolnego lub premie finansowe. Przykładowo firma UBS nagradza swoich pracowników po 10 latach pracy 5 dodatkowymi dniami urlopu lub premią w wysokości 2,5 tys. franków. Po 20 i 30 latach można liczyć zaś na 10 dni wolnego lub 5 tys. franków. W Swisscomie pracownicy otrzymują co 5 lat 5 dodatkowych dni urlopu. Także sieć sklepów Coop dziękuje swoim pracownikom za lojalność. Za 5 lat pracy zatrudnieni w firmie otrzymują bon zakupowy o wartości 500 franków. Po 10 latach mogą liczyć na premię o wysokości 1/3 pensji lub 7,5 dni wolnego, po 15 latach otrzymują już ½ wynagrodzenia lub 11 dni wolnego, a po 20 latach pracy przysługuje im premia w wysokości miesięcznych zarobków lub 22 dni wolnego. Prościej sytuacja wygląda w firmie Zurich, gdzie zatrudnieni otrzymują co 5 lat tyle dni wolnego, ile wynosi ich jubileusz. Do tego po 25 i 40 przepracowanych w firmie latach mogą liczyć na premie w wysokości miesięcznego wynagrodzenia.

W Migrosie pracownicy po 5 latach otrzymują 5 dni wolnego lub 1,5 tys. franków, po 10 latach 10 dni wolnego lub 2,5 tys. franków, po 15 latach 15 dni wolnego lub 3,5 tys. franków, a po 20 latach 20 dni wolnego lub 4,5 tys. franków.

Bardziej skomplikowany system ma SBB, gdzie po 7 i 15 latach pracy zatrudnieni mogą liczyć na 1/48 rocznej pensji, a po 20 latach premia wynosi 1/24 rocznej pensji. W przedsiębiorstwie Sunrise za 5 lat pracy należy się 1 tys. franków, za 10 lat 5 dni wolnego lub 2 tys. franków, za 15 lat 5 dni wolnego lub 3 tys. franków, a za 20 lat 10 dni wolnego lub 4 tys. franków.

Źródło: 20min.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!