Ceny w Austrii i w Niemczech – porównanie z listopada
W listopadzie 2024 roku Stowarzyszenie Informacji Konsumenckiej (niem. Verein für Konsumenteninformation – VKI) przeprowadziło kompleksowe badanie cen około 200 artykułów codziennego użytku w supermarketach i dyskontach w austriackich i niemieckich regionach przygranicznych.
Stowarzyszenie skupiło się na żywności, w tym produktach mlecznych, owocach, warzywach, produktach zbożowych, napojach, przekąskach i słodyczach. W badaniu autorzy nie uwzględnili produktów mięsnych i wędliniarskich.
Analiza wykazała, że żywność w Austrii jest średnio o 15 do 20% droższa niż w Niemczech.
Ceny różnią się znacznie w zależności od segmentu. Produkty markowe są prawie zawsze znacznie droższe w Austrii niż w Niemczech. W podstawowym segmencie cenowym, tj. marek własnych i niedrogich produktów, różnice są mniej wyraźne niż w przypadku produktów markowych, ale austriaccy konsumenci nadal muszą płacić średnio około 14% więcej.
Ceny produktów ekologicznych są natomiast zróżnicowane. Podczas gdy niektóre produkty, zwłaszcza nabiał, są tańsze w Austrii, ceny innych artykułów są często znacznie wyższe niż w Niemczech.
Różnice cenowe między Austrią a Niemcami
Różnice cenowe są zdaniem VKI szczególnie znaczące w przypadku następujących produktów:
- Markowa kawa: do 35% droższa w Austrii
- Żelki: Różnice w cenie do 30%
- Jaja: różnice od 9 do 45%, w zależności od segmentu (ekologiczne lub podstawowe) i dostawcy
- Mleko (konwencjonalne): od 23 do 30% droższe
- Olej: olej słonecznikowy 23-25%, oliwa z oliwek do 30% droższa
Co tłumaczy wyższe ceny żywności w Austrii?
„Istnieją różne podejścia do wyjaśnienia różnic cenowych między Austrią a Niemcami”, wyjaśnia Walter Hager, kierownik projektu w VKI. „Doświadczenia podkreślają, że nie można jednoznacznie udowodnić systematycznych różnic cenowych. Możliwe czynniki windujące ceny obejmują wysoką gęstość oddziałów w Austrii, wyższe koszty pracy i podatki, warunki geograficzne i stosunkowo wysoki udział produktów ekologicznych”.
„Dobre produkty mogą mieć swoją cenę”, kontynuuje Walter Hager. „Należy jednak stworzyć zrównoważony stosunek ceny do wydajności, który będzie akceptowalny dla wszystkich uczestników rynku – sprzedawców detalicznych, producentów, dostawców i wreszcie konsumentów”.
Źródło: Heute