Każdy, kto podróżował kiedyś komunikacją publiczną zna ten fenomen z autopsji; zatłoczony pociąg, pasażerowie stoją po czym oczom okazuje się osoba, która blokuje miejsce siedzące swoimi zakupami albo torbą. Gdy ktoś jej zwraca uwagę – natychmiast robi się głośno i emocje biorą górę. Ostatecznie to jednak torby wygrywają i jadą dalej. Nie inaczej jest w Szwajcarii.
Na łamach gazet 20min oraz Heute pojawiły się artykuły traktujące o tym fenomenie. Okazuje się, że prezydent Pro Bahn Schweiz Karin Blättler,, wspólnoty interesów klientów publicznych środków transportu na terenie Konfederacji, postanowiła przeprowadzić osobiście pewien eksperyment. Przez miesiąc chciała zwracać uwagę osobom, które zastawiają miejsca siedzące innym pasażerom. Szybko jednak swój eksperyment przerwała. Powód? Nerwowe a czasem i bezczelne reakcje rozmówców stały się dla niej nie do zniesienia.
Cytowana przez obie gazety Karin Blättler wspomniała również, że niektórzy podróżni blokowali nawet cztery miejsca, kładąc na nich od ubrań po bagaż. “Zachowywali się, jak w swoim pokoju.” – podsumowywuje.
Blättler uważa również, że zjawisko z którym miała do czynienia rozprzestrzeniło się do tego stopnia, że pasażerowie nie chcąc się narażać na docinki i komentarze wolą podróżować na stojąco. Dlatego Pro Bahn Schweiz domaga się wzmożonych kontroli ze strony SBB oraz regularnych komunikatów, przypominających o tym by nie blokować miejsca innym. “Jeśli to nie poskutkuje, należałoby porozmawiać o mandatach.” – uważa szefowa wspólnoty. Warto wspomnieć w tym miejscu o tym, że osoby postępujące w ten sposób powinny wiedzieć o tym, że kładąc bagaż na miejsce siedzące są zobowiązane do wykupienia biletu (50% ceny normalnego).
Co na to wszystko przedstawiciele Szwajcarskich Kolei SBB? Rzecznik prasowy nie widzi potrzeby do interwencji twierdząc, że kontrolerzy działają w należyty sposób. Z drugiej strony przedstawiciel SBB zaapelował o zdrowy rozsądek mówiąc, że 95% osób w przypadku grzecznej prośby o zwolnienie miejsca, odsunie swój bagaż.
Źródło: 20min / heute