Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W końcu!

Tunel Gotarda ponownie otwarty. Remont trwał ponad rok

tunel gotarda, aktualności szwajcaria
Zdjęcie: pixabay
Przez ponad rok tunel Gotarda nie był dostępny dla ruchu pasażerskiego i towarowego w ogóle lub tylko w ograniczonym zakresie. Od poniedziałku, 2 września, jest on ponownie w pełni otwarty, co potwiedziło SBB (Schweizerische Bundesbahnen) w komunikacie prasowym.

„Podróżni będą mogli dostać się z niemieckojęzycznej Szwajcarii do Ticino i odwrotnie o godzinę szybciej – teraz nawet co pół godziny. Ponownie dostępna jest również większa przepustowość dla transportu towarowego”, kontynuuje SBB. Czas podróży z Zurychu do Lugano wynosi teraz nieco poniżej dwóch godzin. Podróżni z Lucerny mogą dotrzeć do Ticino w około godzinę i 45 minut.

Dlaczego tunel był zamknięty?

W dniu 10 sierpnia 2023 r. pociąg towarowy wykoleił się w tunelu Gotarda. Powodem było pęknięte koło w wagonie. Wykolejenie spowodowało ogromne szkody w zachodnim tunelu. Prace porządkowe i naprawy okazały się bardzo trudne i kosztowne.

„Po wykolejeniu SBB dołożyło wszelkich starań, aby wdrożyć najlepszą możliwą obsługę transportu towarowego i pasażerskiego”, piszą Koleje Federalne w komunikacie prasowym. W ciągu pierwszej godziny po wykolejeniu pociągi pasażerskie między niemieckojęzyczną Szwajcarią a Ticino zostały skierowane starą panoramiczną trasą. Pierwsze pociągi towarowe przejechały przez nieuszkodzony wschodni tunel zaledwie dwanaście dni po wykolejeniu. Pojedyncze pociągi pasażerskie jechały tamtędy niecałe dwa miesiące później. Ich liczba była stopniowo zwiększana w weekendy.

Ticino odetchnęło z ulgą

Turystyka w Ticino bardzo ucierpiała z powodu skutków katastrofy. Angelo Trotta, dyrektor Ticino Turismo, powiedział, że straty branża turystyczna szacuje na około dziesięć milionów franków. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy liczba turystów jednodniowych z niemieckojęzycznej Szwajcarii spadła o około 15 procent. Po tym, jak pociągi pasażerskie mogą ponownie jeździć tunelem Gotarda, Ticino ma teraz nadzieję na udaną jesień.

Szkody spowodowane wykolejeniem pociągu towarowego w tunelu Gotthard Base Tunnel były poważne. SBB szacuje obecnie kwotę szkód, w tym utratę zarobków, na około 150 milionów franków szwajcarskich.

Prace naprawcze w tunelu Gotarda

„Ze względu na zakres uszkodzeń, oczyszczenie tunelu zajęło około półtora miesiąca. Podczas prac naprawczych około siedem kilometrów torów musiało zostać całkowicie wymienionych, co oznaczało wymianę szyn, a także ponad 20 000 bloków podkładów kolejowych i warstwy betonu, w której są one odlewane”, mówi SBB, wyjaśniając rozległe prace naprawcze.

Źródło: 20min

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.