Partia młodych (Jugo) z Lucerny w marcu 2023 złożyła inicjatywę i zażądała minimalnej godzinowej stawki w wysokości 22 franków brutto. Miało to dotyczyć wszystkich pracujących, którzy pracują na terenie Lucerny. Jako wyjątki podano między innymi praktyki, opiekunki do dzieci (tzw. Au Pair) i prace w wakacje dla uczniów poniżej 18 roku życia.
Klęska referendum
Mimo poparcia ze strony organizacji biznesowych oraz zrzeszających pracodawców partiom nie udało się zebrać potrzebnych 800 podpisów dla poparcia referendum. Miastowi obawiają się, że wraz z wprowadzeniem Mindestlohn GAV (Gesamtarbeitsvertrag – szwajcarski zbiorowy układ pracy) może zostać wyparty, przez to, że ustalona tam płaca będzie niższa niż nowa minimalna stawka.
Partia młodych cieszy się, że teraz zdecydowano się na zrealizowanie inicjatywy, a nie walkę na głosy. Zyskają przede wszystkim rodziny z dziećmi, a także pracownicy gastronomii, osoby sprzątające i pracownicy w handlu. W Lucernie jest to około 3000 takich osób.
Kiedy zacznie obowiązywać płaca minimalna w Lucernie?
Miasto Lucerna jest po Zurychu i Winterthur trzecim, która wprowadza Mindeslohn. Zarówno w Zurychu, jak i Winterthur przeciwnicy chcą zapobiec wprowadzeniu systemu drogą sądową. To, czy w Lucernie zostanie podjęta taka droga prawna, jest niejasne. Komitet ds. referendum chce przedyskutować procedurę. Radny Mike Hauser wybiera bardziej polityczną ścieżkę: “Władze miasta mogą zezwolić na wyjątki. Jeśli zostanie zachowana ważność GAV, to w zasadzie nie będzie problemu z wprowadzeniem płacy minimalnej”.
Władze miasta muszą teraz opracować reguły. Od kiedy będzie obowiązywała płaca minimalna w Lucernie? Nie wiadomo, mówi miasto. Juso ma nadzieję, że stanie się to na początku przyszłego roku.
Źródło: srf