Jak działa płaca minimalna w Szwajcarii?
Szwajcaria nie ma krajowej, ustawowej płacy minimalnej, jak ma to miejsce np. w Niemczech. Niektóre kantony wprowadziły płacę minimalną na swoim terytorium. Istnieją również umowy taryfowe czyli tzw. Gesamtarbeitsverträge (w skrócie GAV), obejmujące różne gałęzie gospodarki czy umowy dedykowane przedsiębiorstwom, które narzucają płacę minimalną.
Dziesięć lat temu inicjatywa obywatelska chciała wprowadzić krajową płacę minimalną w wysokości 22 franków za godzinę, ale w 2014 roku została ona odrzucona. W samym głosowaniu wynik był jasny: tylko 23,73% głosowało za, przy przeważającej liczbie głosów sprzeciwu ze strony mieszkańców, Rady Narodowej i Rady Stanu. Dopiero w 2017 roku kwestia ta została ponownie poruszona, gdy kanton Neuenburg wprowadził płacę minimalną.
Płaca minimalna w Szwajcarii jest ustalana na poziomie kantonów przez ich rządy. W przypadku płac minimalnych w danym sektorze lub przedsiębiorstwie albo związki zawodowe walczą o wyższe płace, albo przedsiębiorstwa ustalają wyższe stawki.
Jak wysoka jest płaca minimalna w Szwajcarii?
Płaca minimalna w Szwajcarii jest powszechna tylko w niektórych kantonach. Co więcej, nie ma jednolitej stawki. W kantonach, które ją wprowadziły, płaca minimalna wynosi:
- Genewa – 24,32 CHF,
- Tessyn – 19,75 – 20,25 CHF (w zależności od gałęzi gospodarki),
- Jura 20,60 CHF,
- Bazylea-Miasto – 21,70 CHF (nie wszystkie branże),
- Neuenburg – 21,09 CHF.
Warto zaznaczyć, że w Szwajcarii zamiast 40-godzinnego tygodnia pracy możliwy jest 42,5-godzinny tydzień pracy.
Ponadto w Zurychu wkrótce obowiązywać będzie płaca minimalna. 18 czerwca 2023 r. przyjęto propozycję minimalnego wynagrodzenia w wysokości co najmniej 23,90 CHF, obowiązującego wszystkich pracowników zatrudnionych w Zurychu.
Jakie są koszty utrzymania w Szwajcarii?
W indeksie kosztów utrzymania Numbeo Szwajcaria plasuje się na drugim miejscu pod względem kosztów, tuż za Bermudami i przed Kajmanami.
Przez wysokie średnie zarobki w Szwajcarii wynoszące 6788 CHF (stan na 2022 r.) oczywiście zwiększają się koszty utrzymania. W przypadku niektórych codziennych kategorii i wydatków wygląda to następująco:
- tani posiłek – 25,00 CHF,
- butelka wody 1,5 l – 1,28 CHF,
- kilogram ryżu – 2,84 CHF,
- przejazd taksówką (cena za kilometr) – 4,00 CHF,
- litr Benzyny – 1,87 CHF,
- piwo 0,5 l – 2,05 CHF,
- internet światłowodowy, 60+ Mbit/s – 48,79 CHF,
- bilet miesięczny na transport publiczny – 80,00 CHF.