Niemcom brakuje pół miliona pracowników
Niemieckie społeczeństwo starzeje się i brakuje wykwalifikowanej siły roboczej. Według Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW), obecnie w kraju brakuje ponad 530.000 wykwalifikowanych pracowników. Nowe badanie wykazuje, że zapotrzebowanie jest szczególnie wysokie w zawodach związanych ze zdrowiem i opieką społeczną, a także w wykwalifikowanych zawodach rzemieślniczych.
Największy niedobór wykwalifikowanej siły roboczej występuje obecnie w sektorze opieki nad dziećmi i edukacji, gdzie ponad 21.000 wakatów pozostaje nieobsadzonych. W elektryce budowlanej jest ponad 18.000 wolnych miejsc pracy. Według IW luka, jeśli chodzi o wykwalifikowanych pracowników, zmniejszyła się ostatnio o prawie 13%. Wynik ten należy jednak przypisać kryzysowi gospodarczemu. Wiele firm nadal ma trudności ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanej siły roboczej.
Praca w Niemczech – w tych sektorach ofert jest sporo
Według obliczeń IW, największy niedobór wykwalifikowanej siły roboczej występuje w następujących dziesięciu obszarach:
- opieka nad dziećmi i edukacja,
- praca socjalna i pedagogika społeczna,
- elektryka budowlana,
- opieka zdrowotna i pielęgniarstwo,
- inżynieria motoryzacyjna,
- opieka geriatryczna,
- elektrotechnika,
- sprzedaż,
- inżynieria mechaniczna,
- fizjoterapia.
IW wezwała polityków do wprowadzenia „dalszych zmian” w celu przeciwdziałania niedoborom. Może to być szkolenie i przekwalifikowanie pracowników bez kwalifikacji zawodowych, tworzenie zachęt dla starszych pracowników do pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego i dalsze ułatwianie imigracji wykwalifikowanej siły roboczej z zagranicy.
Jedna trzecia wszystkich stanowisk dla stażystów w Niemczech jest obecnie nieobsadzona, podczas gdy wielu młodych ludzi nie jest w stanie znaleźć praktyki. Brak młodych talentów stanowi poważny problem dla firm. Niektóre kuszą ich premiami, inne szukają ich nawet w Indiach.
Źródło: Spiegel