Jak informuje Federalne Biuro Statystyczne (BFS) w ciągu jednego roku powstało ponad 164 tys. nowych miejsc pracy. W drugim kwartale zatrudnionych było 5.316 mln osób. Największy „boom” przeżywa sektor usług, w którym powstało 140 tys. nowych miejsc pracy, czyli około 3,4% więcej w porównaniu z rokiem poprzednim. W tym sektorze zatrudnionych jest ogółem 4,2 mln osób.
Najwięcej nowych miejsc pracy powstało w branży turystycznej, hotelarskiej i gastronomicznej, ich liczba wzrosła o 17,3%. Pomimo iż branża nie wróciła jeszcze do stanu przedpandemicznego, do którego brakuje mu jeszcze 11 tys. miejsc.
W sektorze przemysłowym liczba zatrudnionych wzrosła o 2,2% i wynosi 1,1 mln osób, czyli o 23 tys. więcej niż w ubiegłym roku.
Perspektywy dla osób chcących zmienić pracę są obiecujące, ponieważ firmy mają więcej wakatów niż kiedykolwiek, mianowicie 127,6 tys. To prawie 40 tys. więcej wolnych miejsc niż przed rokiem, a to oznacza wzrost o prawie połowę. Więcej firm szuka personelu, niż chce go zwalniać.
Gwałtownie wzrosły trudności z rekrutacją wykwalifikowanych pracowników, w porównaniu z rokiem 2021. Przede wszystkim przemysł wytwórczy boryka się z trudnością zapełnienia wakatów. Ale także w przemyśle turystycznym, hotelarskim, gastronomicznym, informatycznym i komunikacyjnym brakuje pracujących.
Źródło: SRF