Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W tej branży Weihnachtsgeldu raczej nie będzie!

Dla wielu pracowników dodatek świąteczny jest wręcz oczywistością. Jest jednak branża, w której pracodawcy nie robią świątecznych prezentów.

Związki zawodowe przestrzegają, że wiele przedsiębiorstw z branży budowlanej nie wypłaca swoim pracownikom dodatku świątecznego. Dla wielu to normalne postępowanie – informuje Jürgen Goldschmidt ze związku zawodowego Bauen-Agrar-Umwelt (IG Bau) w rozmowie z portalem „Der Westen”.

Właściciele mniejszych firm budowlanych i remontowych coraz częściej ignorują postanowienia zbiorowych układów pracy i umów o pracę, które gwarantują dodatek świąteczny, będący zwykle świadczeniem wypłacanym dobrowolnie. Wielu jest przekonanych, że pracownicy i tak nie będą mieli odwagi dochodzić swoich praw, co rzeczywiście ma miejsce. Specjaliści są zdania, że przedsiębiorcy kontaktują się między sobą, wymieniając sposobami na zaoszczędzenie pieniędzy. Niewypłacenie dodatku świątecznego Weihnachtsgeld jest z pewnością jednym z nich, a milczenie pracowników nie pozwala nawet określić, jak rozległy jest to problem.

Ruprecht Hammerschmidt z federalnego związku IG-Bau zwraca uwagę na nastawienie pracodawców. Wielu z nich przybyło do zakładów pracy z zewnątrz po ukończeniu szkół ekonomicznych, przez co brakuje im poszanowania dla rodzinnych stosunków na linii pracodawca-pracownik. W firmach rodzinnych poczucie odpowiedzialności za zatrudnione osoby było znacznie większe.

Poszkodowani powinni dochodzić swoich praw, radzi Hammerschmidt. Dobra koniunktura w budownictwie działa na korzyść pracownika, minimalizując ryzyko utraty pracy. Członkowie związków zawodowych powinni skorzystać z ich pomocy. Zdaniem Hammerschmidta „pracownicy muszą zawsze walczyć o swoje. Kto raz odpuści, pozostanie przegranym do końca”.

Z kolei Goldschmidt tłumaczy, co dzieje się, kiedy zatrudnieni nabierają wody w usta – dzięki wbrew prawu zdobytej przewadze firmy postępujące niesprawiedliwie wywierają ogromną presję na przedsiębiorstwach trzymających się zasad.

W innych branżach sytuacja jest o wiele lepsza, jak donosi Matthias Heidmeier ze Związku Niemieckich Pracodawców. „Dodatek świąteczny jest w wielu branżach i przedsiębiorstwach oczywistą częścią wynagrodzenia. Raz ustalony, zostaje zawsze wypłacany.”

Trzeba jednak pamiętać, że pracownicy nie mają bezwzględnego prawa do otrzymywania dodatku świątecznego, chyba że takie postanowienie zostało zawarte w zbiorowym układzie pracy, w umowie o pracę lub w porozumieniu zakładowym. W razie wątpliwości warto zaczerpnąć informacji w radzie zakładowej lub radzie przedstawicieli pracowników.

Źrodło: Focus

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.