Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Wynagrodzenie w Szwajcarii: Ile trzeba zarobić, aby zaliczać się do klasy wyższej?

zarobki

Klasa wyższa, średnia, czy niższa? Bank Cler zbadał, jak rozkładają się poziomy zarobkowe mieszkańców Szwajcarii na przestrzeni lat 2007-2019. Oto wyniki. 

O zarobkach się nie mówi. Kto ile zarabia i do jakiej klasy się w związku z tym zalicza, jest w Szwajcarii tematem tabu. Badanie przeprowadzone przez Bank Cler rzuca na tą kwestię więcej światła. Analizuje „czyste dochody” za lata 2007-2019, czyli dochody netto (płace, emerytury, alimenty i dochody kapitałowe) pomniejszone o odliczenia, takie jak koszty opieki zdrowotnej, darowizny na cele charytatywne lub składki emerytalne.

Z badania wynika, że ​​osoby zarabiające od 37 000 do 80 000 CHF rocznie na gospodarstwo domowe, zaliczają się do klasy średniej. Ci, którzy zarabiają mniej, należą do klasy niższej. Gospodarstwa domowe o dochodzie netto powyżej 80 000 CHF należą do klasy wyższej. 

Oceniane nie są dochody poszczególnych członków, ale całego gospodarstwa domowego. W przypadku gospodarstw, w których pracują obie osoby, dochodem są wspólnie zarobione pieniądze.

Stabilne dochody

W ciągu 13 lat, w których prowadzono badanie, nie odnotowano prawie żadnych zmian w rozkładzie dochodów:

  • 35% gospodarstw domowych należy do klasy niższej,
  • 37% do klasy średniej,
  • 28% stanowi klasa wyższa.

Pewna zmiana jednak nastąpiła, jak mówi Samuel Meyer, dyrektor generalny Banku Cler: „Od 2007 r. próg dochodowy klasy średniej wzrósł o ponad 9%”. Powodem tego jest wyraźny wzrost dochodów w Szwajcarii w latach 2007-2019. Dlatego też granice warstw społecznych się przesunęły. 

Średnia płaca stanowi tutaj punkt podziału. Chodzi o kwotę wynagrodzenia, którą jedna połowa przekracza, a druga połowa zarabia poniżej jej. W 2019 roku było to 53 600 CHF na gospodarstwo domowe. To o 4,5 tys. franków więcej niż w 2007 roku. Zgodnie z definicją banku każdy, kto zarabia od 70 do 150% średniego wynagrodzenia, należy do klasy średniej.

Więcej milionerów

W 2019 roku 350 000 gospodarstw domowych w Szwajcarii posiadało aktywa o wartości co najmniej 1 miliona CHF. To o 63% więcej niż w 2007 roku. Najwięcej milionerów żyje w kantonach Zug (14,2% wszystkich gospodarstw domowych), Schwyz (13,4%) i Appenzell-Innerrhoden (11,6%).

Badanie zostało przygotowane przez Bank Cler, spółkę-córkę Basler Kantonalbank, przy współpracy z ekonomicznym instytutem badawczym BAK Economics.

Źródło: Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!