W 2020 roku w Niemczech pracowało 1,04 mln osób, które miały 67 lat bądź więcej. Co ciekawe, ponad 600.000 zatrudnionych miało 70 lat i więcej. Liczba aktywnych 75-latków sięgała natomiast 220.000, podczas gdy ponad 72.000 miało 80 i więcej lat, ciągle będąc aktywnymi zawodowo.
W tej statystyce króluje praca na tzw. drobny etat, czyli minijob w Niemczech. Pośród pracowników 67+ minijobberów było bowiem ponad 800.000. Nie bez powodu. Taka forma zatrudnienia, a więc kombinacja emerytury oraz drobnego etatu nie wymaga odprowadzania składek. Dodatkowy zarobek nie podlega opodatkowaniu.
Gdzie pracują emeryci w Niemczech?
Najwięcej osób z wieku 67+ znajduje zatrudnienie jako personel sprzątający w biurze, kierowcy, magazyniera bądź kuriera. Często taka praca bazuje właśnie na wspomnianym drobnym etacie. W tym wypadu zarobek nie przekracza 450 euro.
Dlaczego tak długo pracują?
Fenomen, jaki rysują statystyki, już od lat jest analizowany przez ekspertów ds. rynku pracy. Ci twierdzą, że wielu pracowników nie jest po prostu gotowych do przejścia na emeryturę. Fachowcy są natomiast pożądani bez względu na metrykę. Eksperci twierdzą, że część starszych pracowników jest zdana na dodatkowy zarobek, by godnie żyć. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet.
W tym kontekście warto wspomnieć, że w Niemczech można pracować nawet po przekroczeniu wieku emerytalnego – jako normalny pracownik lub jako emeryt.