Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Złota jesień… w pracy. Milion pracujących osób ma więcej niż 67 lat

Praca w Niemczech

Rośnie liczba osób starszych, które wykonują pracę zarobkową. Niektórzy nie czują się gotowi do przejścia na emeryturę. Inni muszą pracować, aby godnie żyć.

W 2020 roku w Niemczech pracowało 1,04 mln osób, które miały 67 lat bądź więcej. Co ciekawe, ponad 600.000 zatrudnionych miało 70 lat i więcej. Liczba aktywnych 75-latków sięgała natomiast 220.000, podczas gdy ponad 72.000 miało 80 i więcej lat, ciągle będąc aktywnymi zawodowo.

W tej statystyce króluje praca na tzw. drobny etat, czyli minijob w Niemczech. Pośród pracowników 67+ minijobberów było bowiem ponad 800.000. Nie bez powodu. Taka forma zatrudnienia, a więc kombinacja emerytury oraz drobnego etatu nie wymaga odprowadzania składek. Dodatkowy zarobek nie podlega opodatkowaniu.

Gdzie pracują emeryci w Niemczech?

Najwięcej osób z wieku 67+ znajduje zatrudnienie jako personel sprzątający w biurze, kierowcy, magazyniera bądź kuriera. Często taka praca bazuje właśnie na wspomnianym drobnym etacie. W tym wypadu zarobek nie przekracza 450 euro.

Dlaczego tak długo pracują?

Fenomen, jaki rysują statystyki, już od lat jest analizowany przez ekspertów ds. rynku pracy. Ci twierdzą, że wielu pracowników nie jest po prostu gotowych do przejścia na emeryturę. Fachowcy są natomiast pożądani bez względu na metrykę. Eksperci twierdzą, że część starszych pracowników jest zdana na dodatkowy zarobek, by godnie żyć. Problem ten dotyczy przede wszystkim kobiet.

W tym kontekście warto wspomnieć, że w Niemczech można pracować nawet po przekroczeniu wieku emerytalnego – jako normalny pracownik lub jako emeryt.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.