Pojawią się nowe przepisy dotyczące ogrzewania, zaostrzony zostanie obowiązek dotyczący opon, a także pytania na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy. Jest i dobra wiadomość: nocny pociąg do Paryża wróci do rozkładu jazdy.
Bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące opon zimowych w Niemczech
Od 1 października zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące opon zimowych. Dozwolone będą tylko opony z oznaczeniem „M+S” i symbolem alpejskim (góra i płatek śniegu). Ważne jest również to, że opony nie mogą być wyprodukowane przed 2018 rokiem. Dotyczy to również opon całorocznych i wielosezonowych. Naruszenia nowych przepisów mogą skutkować mandatami w wysokości od 60 euro lub więcej oraz punktem karnym.
Nowy obowiązek dotyczący ogrzewania
W październiku wchodzi w życie tzw. ustawa o energii budowlanej (niem. Gebäudeenergiegesetz – GEG). Obowiązkowe będą wówczas kontrole i optymalizacja systemów grzewczych, a także równoważenie hydrauliczne. Prawo reguluje, co należy dostosować, np. instalacja wydajnej pompy ciepła oraz środki izolacji i redukcji temperatury.
Nowe pytania do egzaminu na prawo jazdy w Niemczech
Dwa razy w roku Federalne Ministerstwo Cyfryzacji i Transportu (niem. Bundesministerium für Digitales und Verkehr) publikuje katalog pytań do teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Nowy zestaw pojawi się 1. października. Wówczas uczący się kierowcy będą musieli znać prawidłowe odpowiedzi w teście na prawo jazdy dotyczące np. teorii zagrożeń, zachowania w ruchu drogowym, prawa pierwszeństwa przejazdu, znaków drogowych i ochrony środowiska.
Wyjątek dla samochodów z Ukrainy: wymagane ubezpieczenie
Pojazdy z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi mogą poruszać się po niemieckich drogach przez okres do jednego roku, zanim będą musiały zostać tam zarejestrowane.
Istnieje wyjątek dla samochodów ukraińskich. Należy o niego wystąpić do odpowiednich władz. Właściciel pojazdu musi jednak przedstawić dowód ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i przydatności pojazdu do ruchu drogowego.
Zmiana czasu na zimowy
Żegnaj lato! W nocy z soboty na niedzielę, 27 października 2024 roku, o trzeciej nad ranem zakończy się czas letni.
Zegary należy wówczas cofnąć o godzinę. Rozpocznie się wtedy się czas zimowy, oficjalnie znany jako „czas środkowoeuropejski” (CET).
Nocne pociągi do Paryża wrócą do rozkładu jazdy
Od 28 października ponownie kursować będą nocne pociągi z Berlina do Paryża lub stolicy Belgii, czy Brukseli. Trasa była nieczynna w ostatnich miesiącach z powodu prac budowlanych. W najtańszej klasie cena biletu wynosi około 35 euro.
Źródło: Bild