Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Niemcy: Odstępstwo od płacy minimalnej nie jest wykorzystywane!

Wyniki badań potwierdziły scenariusz, przed którym Minister Pracy Andrea Nahles przestrzegała przez cały czas – odstępstwo od płacy minimalnej dla długotrwale bezrobotnych nie znajduje zastosowania. Mimo tego nikt nie wycofuje tej regulacji.

Minister Andrea Nahles (SPD) mogłaby śmiało triumfować. Kiedy w 2015 roku wprowadzano płacę minimalną, polityk nie chciała żadnych odstępstw od normy. Unii udało się jednak przeforsować regulację, która umożliwia pracodawcom zatrudniającym długotrwale bezrobotnych niepłacenie im płacy minimalnej przez pół roku. Dzięki temu osoby poszukujące pracy dłużej niż rok miałyby większe szanse odnalezienia się na rynku pracy. Czy ten wyjątek znajduje zastosowanie?

Wyniki badań Instytutu ds. Rynku Pracy i Badań Zawodowych (IAB) są jednoznaczne – specjalna regulacja „nie wpłynęła na niemiecki rynek pracy” i „znalazła zastosowanie w bardzo niewielu przypadkach”. Przestrogi Nahles sprawdziły się, mimo tego nikt nie zamierza wycofać tej regulacji.

IAB otrzymał za zadanie sprawdzenie, jak sporna regulacja funkcjonuje w praktyce. Okazało się, że zarówno pracodawcy, jak i pracownicy oraz pośrednicy pracy, z niej nie korzystali. Co najważniejsze, prawo nie zmienia zachowania wobec bezrobotnych, którzy szukają pracy od długiego czasu.

Wielu pracodawców ma zastrzeżenia do osób, które były długo bezrobotne. Bardzo często są one uważane za nieproduktywne, a takiego nastawienia nie są w stanie zmienić żadne udogodnienia. Poza tym wielu pracodawców obawia się konfliktów ze starymi pracownikami, które różnice zarobkowe mogłyby tylko zaostrzyć.

Zastosowanie regulacji zawiodło nawet na etapie informacji – wiele ludzi nawet nie wie o jej istnieniu. Z kolei centra Jobcenter rezygnują z niej świadomie, ponieważ wiąże się ona z dodatkową pracą. Niezbędne jest udowodnienie czy bezrobotny rzeczywiście nie pracował przez ponad rok. Na dodatek regulacja uchodzi za „dyskryminację długotrwale bezrobotnych”, których wdrożenie na rynek pracy można uzyskać w innych sposób.

Źródło: Süddeutsche Zeitung

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.