Reorganizacja stołecznej komunikacji miejskiej niesie ze sobą ogromne zmiany, które w dużej mierze dotyczyć będą dzielnicy Favoriten. Tam linia U1 zostanie wydłużona o 4,6 km, czyli pięć stacji: Troststraße, Altes Landgut, Alaudagasse, Neulaa i Oberlaa.
Nowe połączenie metra to także zmiany w rozkładzie autobusów, które w sumie dotyczą 14 linii. Wiele z nich zostanie tak rozbudowanych, by udało się złapać pierwsze, czy też ostatnie połączenie metrem. Nowy węzeł komunikacyjny dla pięciu linii powstanie przy Alaudagasse, a między U1 a U6 autobusy mają kursować częściej. W przyszłości połączenie 19A przejeżdżać będzie przez stację Per-Albin-Hansson-Siedlung także w niedziele.
Na zachodzie Wiednia linia 58 zostanie zawieszona, a jej trasę przejmie 10 i 60, które zostaną w tym celu wydłużone. Od 2 września 10 pojedziemy od Dornbach do Unter St. Veit, a 60 od Westbahnhonf do Rodaun. Zmiany następują także w połączeniach 2 i 44, które od stacji Johann-Nepomuk-Berger-Platz zamienią się swoimi dotychczasowymi trasami.
Przełom obejmować będzie także nazwy stacji. Pomimo że Wiedeńczycy do starych są przywiązani, to od początku września 40 z prawie 5400 zmieni swoje nazwy. Tak przykładowo z przystanku „Kärntner Ring/Oper” powstanie „Oper, Karlsplatz U”, a „Spitalgasse, Währinger Straße” skróci się do „Spitalgasse”.
Niektóre długie nazwy jednak pozostaną. Przykładowo stacja „Hauptbahnhof, Südtirolerplatz” nie strarci określenia miejsca, które tak naprawdę jest zbędne, choć pomysł jego usunięcia powstał już dawno.