Co trzeci mieszkaniec Szwajcarii jest z pochodzenia imigrantem

W sumie około 37% osób dorosłych mieszkających na tenernie Konfederacji ma korzenie imigracyjne. W Genewie stanowią oni ponad 60% mieszkańców, w Bazylei niewiele mniej.

W ponad 90% są to osoby z terenów UE i EFTA; imigracja osób spoza kontynentu europejskiego do Szwajcarii jest minimalna. Warto jednak wspomnieć, że do osób z imigranckimi korzeniami w Szwajcarii zalicza się osoby urodzone za granicą oraz te, które uzyskały obywatelstwo. Również osoby urodzone i naturalizowane w Szwajcarii zaliczane są do grona imigrantów. Imigranckie korzenie wg Szwajcarskiego Urzędu Statystycznego posiadają także osoby, których jedno z rodziców nie jest Szwajcarem.

W całym kraju 36,8% mieszkańców powyżej 14 roku życia jest z pochodzenia imigrantem. Najwięcej osób, których przodkowie nie byli Szwajcarami mieszka w kantonach Genewa i Bazylea-Miasto. Z nimi plasują się Tessyn i Vaud gdzie prawie co drugi mieszkaniec ma korzenie imigranckie. Najmniej, bo prawie co piąty mieszkaniec kantonów Jury, Uri i Oberwalden jest z pochodzenia cudzoziemcem.

Najwięcej do Szwajcarii przybywa obywateli z Włoch i Niemiec.

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!