Tylko 22% mieszkańców Austrii wierzy w Boga Abrahama żydów, chrześcijan i muzułmanów. Jest to pierwszy wynik badania „W co wierzy Austria?” (niem. „Was glaubt Österreich?”), zleconego przez ORF we współpracy z Uniwersytetem Wiedeńskim. Tak niski wynik jest historyczny.
Badanie pokazuje, że „wiara, która nie jest wspierana przez codzienną praktykę i więzi instytucjonalne, z czasem zanika”, mówi teolog i socjolog religii, Regina Polak, na antenie Ö1 i w telewizyjnym magazynie religijnym „Orientierung”. Bóg jest zastępowany przez rozproszoną wyższą energię lub moc wszechświata.
Uderzające jest jednak to, że wiara jest najbardziej widoczna w grupie wiekowej od 14 do 25 lat. 30% tej grupy wiekowej wierzy w Boga. To czyni ich najbardziej „tradycyjną” grupą. Jednak trzy czwarte wszystkich respondentów (2.160 reprezentatywnie) wybranych osób w wieku od 14 do 75 lat – stwierdziło, że miało doświadczenie z codziennym rytuałem religijnym. 40% modli się lub medytuje.
Religia staje się coraz bardziej zindywidualizowana
Religia stała się obecnie wysoce zindywidualizowana. Tylko 28% respondentów zaangażowałoby się religijnie, podczas gdy 36% czuje, że należy do jakiejś społeczności. Według Reginy Polak jest to problem. Rosnąca indywidualizacja skutkuje polaryzacją i podziałem społeczeństwa. Teolog uważa, że wspólnoty wykraczające poza rodzinę są ważne, aby poznać inne opinie i wzmocnić spójność społeczną.
Źródło: oe24