Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kryzys religijny

Coraz mniej mieszkańców Austrii wierzy w Boga

wiara, religia, Bóg, wszechświat, medytacja, modlitwa
Foto: Freepik
Coraz mniej mieszkańców kraju Mozarta wierzy w Boga lub jest zaangażowanych we wspólnotę religijną. Oto wstępne wyniki reprezentatywnego badania.

Tylko 22% mieszkańców Austrii wierzy w Boga Abrahama żydów, chrześcijan i muzułmanów. Jest to pierwszy wynik badania „W co wierzy Austria?” (niem. „Was glaubt Österreich?”), zleconego przez ORF we współpracy z Uniwersytetem Wiedeńskim. Tak niski wynik jest historyczny.

Badanie pokazuje, że „wiara, która nie jest wspierana przez codzienną praktykę i więzi instytucjonalne, z czasem zanika”, mówi teolog i socjolog religii, Regina Polak, na antenie Ö1 i w telewizyjnym magazynie religijnym „Orientierung”. Bóg jest zastępowany przez rozproszoną wyższą energię lub moc wszechświata.

Uderzające jest jednak to, że wiara jest najbardziej widoczna w grupie wiekowej od 14 do 25 lat. 30% tej grupy wiekowej wierzy w Boga. To czyni ich najbardziej „tradycyjną” grupą. Jednak trzy czwarte wszystkich respondentów (2.160 reprezentatywnie) wybranych osób w wieku od 14 do 75 lat – stwierdziło, że miało doświadczenie z codziennym rytuałem religijnym. 40% modli się lub medytuje. 

Religia staje się coraz bardziej zindywidualizowana

Religia stała się obecnie wysoce zindywidualizowana. Tylko 28% respondentów zaangażowałoby się religijnie, podczas gdy 36% czuje, że należy do jakiejś społeczności. Według Reginy Polak jest to problem. Rosnąca indywidualizacja skutkuje polaryzacją i podziałem społeczeństwa. Teolog uważa, że wspólnoty wykraczające poza rodzinę są ważne, aby poznać inne opinie i wzmocnić spójność społeczną.

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.