Gdzie wyrzucić zużyty toner do drukarki?

toner do drukarki
Foto: Freepik
Tonery to bardzo ważny element każdej drukarki laserowej. Pozwalają one na drukowanie czarno-białych dokumentów, a także kolorowych grafik. Z czasem jednak ulegają zużyciu. Gdzie wyrzucić pustą kasetę po tonerze, by nie zaszkodzić środowisku?

Zużyte tonery a elektrośmieci

Elektrośmieci to odpady, które pod żadnym pozorem nie mogą trafić do środowiska naturalnego. Nie powinny być wrzucane do standardowych kontenerów na śmieci. Ich zwrot jest możliwy jedynie w specjalnych punktach znajdujących się w większych miastach, a także w wielu sklepach elektronicznych.

Ustawa z 11.09.2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688) dokładnie określa, jakie przedmioty zalicza się do elektrośmieci. Wśród nich wyróżniono m.in. tonery, które są uznawane za sprzęt elektryczny i elektroniczny. Z tego powodu takie odpady nie mogą trafić do standardowych koszy na śmieci.

Gdzie wyrzucić zużyty toner?

Istnieje kilka miejsc, w których można bezpiecznie i legalnie zwrócić elektrośmieci. To np.:

  • punkty zbierania odpadów – w tym PSZOK, czyli punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
  • mobilne punkty zbierania sprzętu – pojawiające się zwykle w ramach wydarzeń okolicznościowych,
  • sklepach z RTV i AGD – takie podmioty mają obowiązek bezpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu przy zakupie nowego,
  • sklepu o powierzchni sprzedaży 400 m2 – w hipermarketach można bezpłatnie oddać elektrośmieci bez konieczności kupowania nowego sprzętu,
  • specjalne firmy zajmujące się odbieraniem elektrośmieci od klientów.

W wielu miastach co roku odbywają się też różnego rodzaju wydarzenia, w ramach których zbiera się elektrośmieci i zamienia na sadzonki czy nasiona. To dodatkowa szansa na bezpieczną utylizację odpadów i jednoczesne zazielenianie terenów miejskich.

Punkty zbierające elektroodpady poddają je utylizacji. Ma ona na celu zneutralizowanie substancji, które po przeniknięciu do środowiska mogłyby doprowadzić do jego skażenia. Co więcej, w ramach tego procesu możliwe jest też odzyskanie niektórych surowców.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz własne biuro, w którym w ciągu miesiąca zużywa się co najmniej kilka tonerów, możesz skorzystać z usług specjalistycznych firm zajmujących się ich odbiorem. To sposób na szybkie przekazanie większej liczby odpadów bez konieczności osobistego odwiedzania PSZOK-ów czy sklepów wielkopowierzchniowych.

Czy sprzedawca musi przyjąć zużyty toner?

Polskie prawo określa, że w sytuacji, w której kupujesz nowy toner, możesz bezpłatnie zwrócić zużyty egzemplarz. W takim przypadku sprzedawca ma obowiązek przyjęcia elektroodpadu, także jeśli nie pochodzi on z konkretnego sklepu. Odmowa jest więc bezprawna – w takiej sytuacji należy domagać się możliwości przekazania zużytego tonera.

Puste kasety po tonerach można oddać osobiście lub przesłać pocztą. Wiele firm oferuje darmową wysyłkę elektroodpadów – można przekazać je kurierowi w trakcie odbierania przesyłki z nowym egzemplarzem.

Czym grozi nieprzestrzeganie przepisów dotyczących utylizacji tonerów?

Zgodnie z prawem, niewłaściwe gospodarowanie elektroodpadami niesie za sobą ryzyko nałożenia grzywny do nawet 5000 zł. Dotyczy to zarówno osób, które wyrzuciły takie śmieci w lesie czy przydrożnych rowach, jak i tych korzystających ze standardowych śmietników. W tonerach i innych elektroodpadach znajdują się bowiem pierwiastki, które po przeniknięciu do środowiska mogą spowodować jego skażenie. To zjawisko niebezpieczne zarówno dla flory i fauny, jak i ludzi mieszkających na danym obszarze.

W tonerach znajdują się m.in. takie substancje jak: ftalany, kadm, rtęć, chrom, żelazo, czarny węgiel czy benzyna. Niektóre modele mają też styren, który może powodować choroby układu nerwowego. Wszystkie te substancje są niezwykle niebezpieczne dla środowiska. Ich rozkład powoduje skażenie gleby i wód.

Odzyskiwanie surowców ze zużytych tonerów

Nie wszyscy wiedzą, że w zużytych tonerach wciąż znajdują się materiały, które można odzyskać. Elektrośmieci są tańszym źródłem substancji, których pozyskanie ze środowiska generuje nie tylko dodatkowe koszty, lecz także jest czasochłonne. Z tego powodu wiele firm skupuje zużyte tonery za niewielkie kwoty, a następnie zajmuje się ich recyklingiem i odzyskiem cennych surowców. Z takich produktów najczęściej pozyskuje się metale oraz tworzywa sztuczne.

Istnieje jeszcze jeden sposób na zagospodarowanie kaset po zużytych tonerach. Po dokładnym wyczyszczeniu możliwe jest ich ponowne napełnienie preparatem do drukowania. W ten sposób koszt produkcji tonera zmniejsza się, a do środowiska nie trafiają kolejne plastikowe odpady. Zregenerowane produkty można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Nie różnią się one jakością od tych fabrycznie nowych.

Zregenerowane tusze znajdziesz m.in. w sklepie DoDrukarki.pl. To pełnowartościowe produkty w atrakcyjnych cenach, które pozwalają na przygotowywanie kolorowych i czarnych wydruków świetnej jakości. Pasują do różnych modeli popularnych drukarek – przed zakupem należy zapoznać się z ich specyfikacją.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!