Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Gdzie wyrzucić zużyty toner do drukarki?

toner do drukarki
Foto: Freepik
Tonery to bardzo ważny element każdej drukarki laserowej. Pozwalają one na drukowanie czarno-białych dokumentów, a także kolorowych grafik. Z czasem jednak ulegają zużyciu. Gdzie wyrzucić pustą kasetę po tonerze, by nie zaszkodzić środowisku?

Zużyte tonery a elektrośmieci

Elektrośmieci to odpady, które pod żadnym pozorem nie mogą trafić do środowiska naturalnego. Nie powinny być wrzucane do standardowych kontenerów na śmieci. Ich zwrot jest możliwy jedynie w specjalnych punktach znajdujących się w większych miastach, a także w wielu sklepach elektronicznych.

Ustawa z 11.09.2015 o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz.U. z 2015 r. poz. 1688) dokładnie określa, jakie przedmioty zalicza się do elektrośmieci. Wśród nich wyróżniono m.in. tonery, które są uznawane za sprzęt elektryczny i elektroniczny. Z tego powodu takie odpady nie mogą trafić do standardowych koszy na śmieci.

Gdzie wyrzucić zużyty toner?

Istnieje kilka miejsc, w których można bezpiecznie i legalnie zwrócić elektrośmieci. To np.:

  • punkty zbierania odpadów – w tym PSZOK, czyli punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
  • mobilne punkty zbierania sprzętu – pojawiające się zwykle w ramach wydarzeń okolicznościowych,
  • sklepach z RTV i AGD – takie podmioty mają obowiązek bezpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu przy zakupie nowego,
  • sklepu o powierzchni sprzedaży 400 m2 – w hipermarketach można bezpłatnie oddać elektrośmieci bez konieczności kupowania nowego sprzętu,
  • specjalne firmy zajmujące się odbieraniem elektrośmieci od klientów.

W wielu miastach co roku odbywają się też różnego rodzaju wydarzenia, w ramach których zbiera się elektrośmieci i zamienia na sadzonki czy nasiona. To dodatkowa szansa na bezpieczną utylizację odpadów i jednoczesne zazielenianie terenów miejskich.

Punkty zbierające elektroodpady poddają je utylizacji. Ma ona na celu zneutralizowanie substancji, które po przeniknięciu do środowiska mogłyby doprowadzić do jego skażenia. Co więcej, w ramach tego procesu możliwe jest też odzyskanie niektórych surowców.

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz własne biuro, w którym w ciągu miesiąca zużywa się co najmniej kilka tonerów, możesz skorzystać z usług specjalistycznych firm zajmujących się ich odbiorem. To sposób na szybkie przekazanie większej liczby odpadów bez konieczności osobistego odwiedzania PSZOK-ów czy sklepów wielkopowierzchniowych.

Czy sprzedawca musi przyjąć zużyty toner?

Polskie prawo określa, że w sytuacji, w której kupujesz nowy toner, możesz bezpłatnie zwrócić zużyty egzemplarz. W takim przypadku sprzedawca ma obowiązek przyjęcia elektroodpadu, także jeśli nie pochodzi on z konkretnego sklepu. Odmowa jest więc bezprawna – w takiej sytuacji należy domagać się możliwości przekazania zużytego tonera.

Puste kasety po tonerach można oddać osobiście lub przesłać pocztą. Wiele firm oferuje darmową wysyłkę elektroodpadów – można przekazać je kurierowi w trakcie odbierania przesyłki z nowym egzemplarzem.

Czym grozi nieprzestrzeganie przepisów dotyczących utylizacji tonerów?

Zgodnie z prawem, niewłaściwe gospodarowanie elektroodpadami niesie za sobą ryzyko nałożenia grzywny do nawet 5000 zł. Dotyczy to zarówno osób, które wyrzuciły takie śmieci w lesie czy przydrożnych rowach, jak i tych korzystających ze standardowych śmietników. W tonerach i innych elektroodpadach znajdują się bowiem pierwiastki, które po przeniknięciu do środowiska mogą spowodować jego skażenie. To zjawisko niebezpieczne zarówno dla flory i fauny, jak i ludzi mieszkających na danym obszarze.

W tonerach znajdują się m.in. takie substancje jak: ftalany, kadm, rtęć, chrom, żelazo, czarny węgiel czy benzyna. Niektóre modele mają też styren, który może powodować choroby układu nerwowego. Wszystkie te substancje są niezwykle niebezpieczne dla środowiska. Ich rozkład powoduje skażenie gleby i wód.

Odzyskiwanie surowców ze zużytych tonerów

Nie wszyscy wiedzą, że w zużytych tonerach wciąż znajdują się materiały, które można odzyskać. Elektrośmieci są tańszym źródłem substancji, których pozyskanie ze środowiska generuje nie tylko dodatkowe koszty, lecz także jest czasochłonne. Z tego powodu wiele firm skupuje zużyte tonery za niewielkie kwoty, a następnie zajmuje się ich recyklingiem i odzyskiem cennych surowców. Z takich produktów najczęściej pozyskuje się metale oraz tworzywa sztuczne.

Istnieje jeszcze jeden sposób na zagospodarowanie kaset po zużytych tonerach. Po dokładnym wyczyszczeniu możliwe jest ich ponowne napełnienie preparatem do drukowania. W ten sposób koszt produkcji tonera zmniejsza się, a do środowiska nie trafiają kolejne plastikowe odpady. Zregenerowane produkty można kupić w bardzo atrakcyjnych cenach. Nie różnią się one jakością od tych fabrycznie nowych.

Zregenerowane tusze znajdziesz m.in. w sklepie DoDrukarki.pl. To pełnowartościowe produkty w atrakcyjnych cenach, które pozwalają na przygotowywanie kolorowych i czarnych wydruków świetnej jakości. Pasują do różnych modeli popularnych drukarek – przed zakupem należy zapoznać się z ich specyfikacją.

/Materiał partnera/

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.