“Jemy za dużo mięsa i zalecaną roczną ilość zjadamy zwykle już do 7 kwietnia”, jak zwraca uwagę stowarzyszenie „Vier Pfoten” (pol. cztery łapy). Dla porównania, w Niemczech zalecane spożycie mięsa zostaje osiągnięte dopiero 21 kwietnia, a w Szwajcarii 6 maja.
Podstawą obliczeń jest tak zwana „Planetarna Dieta Zdrowotna”, naukowo oparty plan żywieniowy opracowany przez Komisję EAT-Lancet. Uwzględnia on wpływ odżywiania zarówno na klimat, jak i na zdrowie ludzi.
„Każdego roku na całym świecie zabija się 83,3 miliarda zwierząt hodowlanych. Przemysłowa hodowla zwierząt jest drugim co do wielkości źródłem emisji CO₂”, mówi kierownik kampanii Veronika Weissenböck.
Spożycie mięsa w Austrii: 58,6 kilograma na mieszkańca
Spożycie mięsa w Austrii, wynoszące 58,6 kilogramów na mieszkańca rocznie, jest prawie dwukrotnie wyższe niż średnia światowa (33 kilogramy). W przeliczeniu na tydzień, każda osoba zjada 1,13 kg, czyli ponad 7 sznycli tygodniowo. Zalecana ilość 301 gramów tygodniowo odpowiada natomiast nie więcej niż dwóm sznyclom.
Wieprzowina prowadzi w rankingach popularności
Wieprzowina jest ulubionym mięsem Austriaków na ich talerzach, bo zjadana jest w ilości aż 33,5 kilograma rocznie na osobę. Najbardziej popularna jest szynka, a następnie kiełbasa, frankfurterki, knackwurst i leberkäse. Szynka tostowa, bekon i salami są również bardzo popularne. W 2023 roku konsumenci kupili 11.220 ton szynki i około 5.000 ton szynki tostowej w handlu detalicznym.
Źródło: krone