Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Austriacy uwielbiają mięso

Mieszkańcy Austrii zjadają prawie 60 kilogramów mięsa rocznie

mięso
Foto: Freepik
W kraju Mozarta zjada się zdecydowanie za dużo sznycli i ogólnie za dużo mięsa, bo aż 58,6 kilograma na mieszkańca rocznie! Zalecane roczne spożycie zostanie wykorzystane już do… 7 kwietnia.

“Jemy za dużo mięsa i zalecaną roczną ilość zjadamy zwykle już do 7 kwietnia”, jak zwraca uwagę stowarzyszenie „Vier Pfoten” (pol. cztery łapy). Dla porównania, w Niemczech zalecane spożycie mięsa zostaje osiągnięte dopiero 21 kwietnia, a w Szwajcarii 6 maja.

Podstawą obliczeń jest tak zwana „Planetarna Dieta Zdrowotna”, naukowo oparty plan żywieniowy opracowany przez Komisję EAT-Lancet. Uwzględnia on wpływ odżywiania zarówno na klimat, jak i na zdrowie ludzi.

„Każdego roku na całym świecie zabija się 83,3 miliarda zwierząt hodowlanych. Przemysłowa hodowla zwierząt jest drugim co do wielkości źródłem emisji CO₂”, mówi kierownik kampanii Veronika Weissenböck.

Spożycie mięsa w Austrii: 58,6 kilograma na mieszkańca

Spożycie mięsa w Austrii, wynoszące 58,6 kilogramów na mieszkańca rocznie, jest prawie dwukrotnie wyższe niż średnia światowa (33 kilogramy). W przeliczeniu na tydzień, każda osoba zjada 1,13 kg, czyli ponad 7 sznycli tygodniowo. Zalecana ilość 301 gramów tygodniowo odpowiada natomiast nie więcej niż dwóm sznyclom.

Wieprzowina prowadzi w rankingach popularności

Wieprzowina jest ulubionym mięsem Austriaków na ich talerzach, bo zjadana jest w ilości aż 33,5 kilograma rocznie na osobę. Najbardziej popularna jest szynka, a następnie kiełbasa, frankfurterki, knackwurst i leberkäse. Szynka tostowa, bekon i salami są również bardzo popularne. W 2023 roku konsumenci kupili 11.220 ton szynki i około 5.000 ton szynki tostowej w handlu detalicznym.

Źródło: krone

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.