Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Shrinkflacja

Milka pod ostrzałem. Producent ze wstydliwą nagrodą

Shrinkflacja, Czekolada Milka, największe kłamstwo reklamowe, Foodwatch, kłamstwo reklamowe, Milka, Mondelez, Milka „Alpenmilch”, Czekolada, austria, aktualności, aktualności Austria,
Zdjęcie: facebook / Milka
Co roku organizacja konsumencka Foodwatch prosi konsumentów o głosowanie na najbardziej zuchwałe kłamstwo reklamowe. W tym roku nagroda trafiła do producenta czekolady Milka, firmy Mondelez. Dlaczego? Sprawdzamy!

Milka ze „złotym ptysiem” za najbardziej zuchwałe kłamstwo reklamowe roku

Czekoladę Milka „Alpenmilch” uznano za „najbardziej zuchwałe kłamstwo reklamowe roku” w internetowym głosowaniu organizacji konsumenckiej Foodwatch. 34 procent uczestników głosowało za przyznaniem nagrody producentowi, czyli firmie Mondelez. Podniósł on cenę tabliczki Milka Alpine Milk z 1,49 euro do 1,99 euro. Wkrótce potem zmniejszył jej zawartość ze 100 do 90 gramów.

W rezultacie był to wzrost ceny o 48 procent, jak podkreślił Foodwatch. „Czekolada Milka jest doskonałym przykładem shrinkflacji (czyli zmniejszania rozmiarów opakowań). Właśnie dlatego konsumenci uznali go za najbardziej bezczelne kłamstwo reklamowe roku” – wyjaśniła Rebekka Siegmann z Foodwatch. „Ukryte podwyżki cen są coraz bardziej popularnym oszustwem w branży spożywczej”. 

Celowa shrinkflacja

Mondelez oświadczył, gdy nominowano go do tej raczej haniebnej nagrody, że ceny kakao i koszty w całym łańcuchu dostaw znacznie wzrosły. Ogólnie rzecz biorąc, środowisko biznesowe jest „bardziej złożone i niestabilne niż kiedykolwiek wcześniej”. Aby pozostać konkurencyjnym, firma musiała podjąć „przemyślane działania”. Nową wagę tabliczek czekolady producent wskazuje na opakowaniu, a o zmianach informował konsumentów także za pośrednictwem internetu.

Z kolei Foodwatch krytykuje, że zmiana ilości nie została jasno zakomunikowana. „Z przodu widnieje napis ‘90 g’ drobnym drukiem – ale na półce sklepowej często zasłaniają go kartonowe klapki.” Według niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego ceny czekolady wzrosły o około osiem procent między początkiem 2024 a 2025 roku. Mondelez jednak podniósł ceny nawet o 64 procent w tym okresie, podkreślił Foodwatch. 

Czekolada zdominowała podium

W internetowym głosowaniu drugie miejsce zajął norweski łosoś wędzony Fish Tales (21,1% głosów), krytykowany przez Foodwatch za naruszenia dobrostanu zwierząt i brak możliwości prześledzenia jego pochodzenia. Trzecie miejsce przypadło czekoladzie „Menstru Chocbar” od Innonature (17,8%), reklamowanej jako pomocnej podczas menstruacji, mimo braku dowodów na skuteczność składników. Czwarta była margaryna Rama, której „naturalny” skład okazał się w rzeczywistości przemysłowy, a piąta – mrożona herbata Dirtea Glow od Shirin David, promowana jako poprawiająca wygląd skóry i paznokci.

Foodwatch przyznał nagrodę po raz 14. Organizacja konsumencka od dawna prowadzi kampanię przeciwko nieuczciwemu etykietowaniu i wzywa do poprawy zasad. W tegorocznym głosowaniu internetowym oddano ponad 58 000 głosów. 

Źródło: kurier

Zdjęcie: facebook / Milka

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Daimler musi wycofać 400 tysięcy pojazdów. Przyczyną tego są wadliwe kable, które uruchamiają poduszki powietrzne. Dotyczy to również

Korzystając często z oferty niemieckich kolei warto rozważyć zakup tzw. Bahncard. Wybór odpowiedniej karty warto jednak dobrze

Zobacz jeszcze to!