Szwajcarzy wybrali słowo roku 2023

Połączone ze sobą UBS oraz CS stworzyły słowo na rok 2023. W top 3 znajduje się „Chatbot” oraz „Ghosting”.

Zwycięskie słowo „Monsterbank” wybrane przez tegoroczne jury często pojawiało się w mediach, jak i wśród polityków. Z jednej strony „Monsterbank” wyraża szacunek dla dużej firmy, która powstała w wyniku przejęcia Credit Suisse przez UBS. Z drugiej wzbudza negatywne skojarzenia, że nowy bank, ze względu na swoją wielkość, może stanowić zagrożenie dla Szwajcarii.

Anglicyzmy na drugim i trzecim miejscu

Słowo „Chatbot” zajmujące w tegorocznym konkursie 2 miejsce, pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do robota, który przetwarza język za pomocą sztucznej inteligencji. 

Również na trzecim miejscu znalazło się słowo zapożyczone z języka angielskiego. „Ghosting” znane już od kilku lat i kojarzone jest z niewyjaśnionym zerwaniem kontaktu podczas randkowania. Co ciekawe ostatnimi czasy słowa zaczęto używać w innych okolicznościach. Jak podaje jury, „gdy osoby poszukujące pracy przestają bez podania przyczyny się odzywać lub znajomi nagle zrywają kontakt”.

Gdzie powiązanie do Szwajcarii?

Jednym z tematów, które w roku 2023 dotknęły kraj, było przejęcie Credit Suisse przez UBS, dlatego nie jest zaskoczeniem, że słowo „Monsterbank” zdobyło pierwsze miejsce w rankingu. Większym zdziwienie budzą słowa z drugiego i trzeciego miejsca. Sztuczna inteligencji podobnie jak zmiany w zrachowaniach komunikacyjnych dotyczą tematów globalnych.

Ważne tematy zostały pominięte

Wprawdzie nie było żadnego tematu tak jak w ostatnich latach klimat, pandemia czy też wojna na Ukrainie. Mimo tego brakuje w tegorocznym wyborze szeroko dyskutowanych tematów w Szwajcarii, takich jak skandale związane z nadużyciem w Kościele katolickim i różnych organizacjach sportowych. Kolejnym tematem poruszanym w kraju był wzrost kosztów życia, a hasła takie jak „Prämienshock” czy „Wohnungsmangel” mogły zostać wzięte pod uwagę.

Słów związanych z kryzysem klimatycznym również nie brakowało w tegorocznych dyskusjach, „Wärmerekorde”, „Gletscherschmelze” czy też „Klimakleber”. 

Przykład innych krajów

Z kolei Jury związane z językiem retoromańskim wybrało słowa „Solarexpress”, „igl Rutsch” oraz „regulaziun proactiva”, które odpowiednio odzwierciedlają tematy debat w regionach Retoromańskich. Wybrane słowa są interesujące pod względem językowym, które są połączeniem ze słownictwa politycznego, jak i zapożyczeniami z języka niemieckiego.

Źródło: srf.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!