Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Szwajcarzy wybrali słowo roku 2023

Połączone ze sobą UBS oraz CS stworzyły słowo na rok 2023. W top 3 znajduje się „Chatbot” oraz „Ghosting”.

Zwycięskie słowo „Monsterbank” wybrane przez tegoroczne jury często pojawiało się w mediach, jak i wśród polityków. Z jednej strony „Monsterbank” wyraża szacunek dla dużej firmy, która powstała w wyniku przejęcia Credit Suisse przez UBS. Z drugiej wzbudza negatywne skojarzenia, że nowy bank, ze względu na swoją wielkość, może stanowić zagrożenie dla Szwajcarii.

Anglicyzmy na drugim i trzecim miejscu

Słowo „Chatbot” zajmujące w tegorocznym konkursie 2 miejsce, pochodzi z języka angielskiego i odnosi się do robota, który przetwarza język za pomocą sztucznej inteligencji. 

Również na trzecim miejscu znalazło się słowo zapożyczone z języka angielskiego. „Ghosting” znane już od kilku lat i kojarzone jest z niewyjaśnionym zerwaniem kontaktu podczas randkowania. Co ciekawe ostatnimi czasy słowa zaczęto używać w innych okolicznościach. Jak podaje jury, „gdy osoby poszukujące pracy przestają bez podania przyczyny się odzywać lub znajomi nagle zrywają kontakt”.

Gdzie powiązanie do Szwajcarii?

Jednym z tematów, które w roku 2023 dotknęły kraj, było przejęcie Credit Suisse przez UBS, dlatego nie jest zaskoczeniem, że słowo „Monsterbank” zdobyło pierwsze miejsce w rankingu. Większym zdziwienie budzą słowa z drugiego i trzeciego miejsca. Sztuczna inteligencji podobnie jak zmiany w zrachowaniach komunikacyjnych dotyczą tematów globalnych.

Ważne tematy zostały pominięte

Wprawdzie nie było żadnego tematu tak jak w ostatnich latach klimat, pandemia czy też wojna na Ukrainie. Mimo tego brakuje w tegorocznym wyborze szeroko dyskutowanych tematów w Szwajcarii, takich jak skandale związane z nadużyciem w Kościele katolickim i różnych organizacjach sportowych. Kolejnym tematem poruszanym w kraju był wzrost kosztów życia, a hasła takie jak „Prämienshock” czy „Wohnungsmangel” mogły zostać wzięte pod uwagę.

Słów związanych z kryzysem klimatycznym również nie brakowało w tegorocznych dyskusjach, „Wärmerekorde”, „Gletscherschmelze” czy też „Klimakleber”. 

Przykład innych krajów

Z kolei Jury związane z językiem retoromańskim wybrało słowa „Solarexpress”, „igl Rutsch” oraz „regulaziun proactiva”, które odpowiednio odzwierciedlają tematy debat w regionach Retoromańskich. Wybrane słowa są interesujące pod względem językowym, które są połączeniem ze słownictwa politycznego, jak i zapożyczeniami z języka niemieckiego.

Źródło: srf.ch

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!