Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Jaki chleb pokochali mieszkańcy Austrii?

ręce trzymajace bochenek chleba

16 października na całym świecie obchodzony był Dzień Chleba. Z tej okazji AMA Marketing po raz kolejny przedstawiła dane i fakty dotyczące spożycia chleba w Austrii.

Austriaccy konsumenci cenią chleb i ciastka jako dobra kultury. Według RollAMA z AMA Marketing, jedno gospodarstwo domowe kupiło w 2022 roku średnio 63 kilogramy chleba, ciastek i wypieków. Na tę grupę produktów przypada około 11% wydatków na świeże produkty, a całkowita sprzedaż w roku poprzednim wyniosła około 1,35 miliarda euro. 

81% sprzedaży chleba, ciastek i wypieków pochodzi z supermarketów i dyskontów, a 14% z piekarni i cukierni.

Biały chleb jest bestsellerem

W austriackim sektorze sprzedaży detalicznej żywności biały chleb (40% udziału w rynku) i ciemny chleb (30% udziału w rynku) to rodzaje pieczywa o najwyższej sprzedaży. Jeśli chodzi o pozostałe pieczywo, największą popularnością cieszą się bułki, których udział wartościowy wynosi 22%. Konsumenci wybierali często również precle (19%) i Kornspitz — razowa, podłużna bułka z ziarnami (16%).

Zawartość organiczna na stabilnym poziomie

Ekologia odgrywa również ważną rolę w pieczywie i wypiekach w podobnych proporcjach do innych grup produktów świeżych. W sektorze sprzedaży detalicznej żywności udział produktów ekologicznych w sektorze pieczywa wyniósł w ubiegłym roku około 16%, a w sektorze wypieków – około 20%. 

Ogółem udział organiczny w całkowitej powierzchni upraw zbóż w Austrii wynosi 21%. Największy udział upraw organicznych pod względem powierzchni, bo 75%, mają pola orkiszowe. 

Według aktualnych badań AMA, w tym roku najczęściej uprawianą odmianą zbóż jest pszenica zwyczajna (203 832 ha konwencjonalnie i 43 592 ha ekologicznie), następnie jęczmień ozimy (88 312 ha konwencjonalnie, 11 625 ha ekologicznie), pszenżyto (39 581 hektarów konwencjonalnie, 13 498 hektarów ekologicznie) i dalej Na czwartym miejscu znajduje się żyto (24 034 ha w uprawie konwencjonalnej, 14 398 ha w uprawie organicznej).

Pola pszenicy od Weinviertel do środkowego Burgenlandu

Pszenica miękka jest najczęściej używanym zbożem do produkcji chleba ze względu na wysoką zawartość glutenu, który odgrywa rolę w uzyskaniu dobrej struktury ciasta. Dużą popularnością cieszy się także chleb żytni i orkiszowy, wytwarzany ze starego rodzaju zboża, które ma wyższą zawartość składników odżywczych niż pszenica.

„Największe obszary uprawy pszenicy o wysokiej jakości rozciągają się od zachodniego Weinviertel po środkowy Burgenland. Wskaźnik samowystarczalności pszenicy miękkiej w całej Austrii wynosi 85%. „Oznacza to, że kraj ma zapewnione dobre bezpieczeństwo dostaw, a to nie jest oczywistością” – mówi Christina Mutenthaler -Sipek, dyrektor zarządzający AMA-Marketing. 

W całej Austrii około 47 550 gospodarstw rolnych uprawia zboże (w tym kukurydzę na ziarno) na średniej powierzchni upraw wynoszącej 15,7 hektara na gospodarstwo.

Regionalność jest ważnym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji zakupowych

Jak ważne jest dla Austriaków, aby ziarno na chleb pochodziło z regionu? Według analizy RollAMA, 80% ankietowanych zwraca uwagę na regionalne pochodzenie, jeśli chodzi o chleb i wypieki. Natomiast 56% chciałoby mieć większy wybór produktów regionalnych. Jeśli chodzi o chleb z austriacką nazwą pochodzenia lub austriacką flagą na opakowaniu, 77% ankietowanych zakłada, że ​​użyte ziarno zostało zebrane, zmielone i przetworzone w Austrii. Jednak często tak nie jest. Zgodnie z Unijnym Kodeksem Celnym o pochodzeniu mąki decyduje miejsce przemiału użytej mąki, a nie pochodzenie ziarna.

Znak jakości AMA: gwarantowane pochodzenie, niezależna kontrola

Zmieni się to w 2024 roku wraz z wprowadzeniem na szeroką skalę znaku jakości AMA dla chleba i wypieków. Od tego momentu czerwono-biało-czerwony znak jakości AMA gwarantuje również w sektorze zbożowym, że wszystkie etapy przetwarzania, od pola do półki, przeprowadzane są w Austrii. „Po intensywnych przygotowaniach austriackie zbiory zbóż w 2024 roku zostaną po raz pierwszy wprowadzone na rynek jako towary ze znakiem jakości AMA” – cieszy się Mutenthaler-Sipek.

Oprócz dowodu pochodzenia należy zadbać o to, aby tylko te przedsiębiorstwa rolne, które w określonym zakresie uczestniczą w ÖPUL (austriacki program promowania przyjaznego dla środowiska, ekstensywnego rolnictwa chroniącego siedlisko naturalne) mogły dostarczać ziarno oznaczone jako wysokiej jakości przez AMA i w ten sposób w widocznie przyczyniają się do osiągnięcia celów środowiskowych i klimatycznych w rolnictwie.

 

Źródło: oe24

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.