Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Uwaga! O 11:00 zadzwonią ponownie w Niemczech telefony komórkowe

syrena alarmowa na dachu

Rozlegną się syreny, komunikaty ostrzegawcze będą nadawane przez telefony komórkowe, radio, telewizję i przez głośniki.

Ogólnokrajowy dzień ostrzegania jest dniem wspólnych działań władz federalnych, stanowych i lokalnych. Ma to na celu przetestowanie istniejących systemów ostrzegania. Z metodami ostrzegania należy także zapoznać ludność, a każdy dodatkowy test wskazuje na słabe punkty w systemie, które należy poprawić.

Na kiedy przypada najbliższy ogólnokrajowy Warntag? 

Ostrzeżenie próbne będzie wysłane dzisiaj, 14 września 2013 roku o godzinie 11:00. O 11:45 alarm ma zostać znowu odwołany. 

Alarm testowy będzie docierał do smartfonów i telefonów komórkowych za pośrednictwem aplikacji ostrzegawczych, takich jak NINA, Biwapp, KatWarn lub Warnwetter z niemieckiego serwisu pogodowego. Ale komunikat ostrzegawczy powinien być również odtwarzany za pośrednictwem transmisji komórkowej Cell Broadcast, jednak w tym wypadku nie nastąpi odwołanie ostrzeżeń. 

Co dzieje się w ogólnokrajowym dniu ostrzegania?

Od godziny 11:00 pod kierownictwem Federalnego Urzędu Ochrony Ludności i Pomocy w przypadku Katastrof (Bundesamts für Bevölkerungsschutz und Katastrophenhilfe – BBK) oraz podległych mu władz w stanach i gminach zostanie wysłane ostrzeżenie testowe jako tekst ostrzegawczy do wszystkich tzw. mnożników ostrzeżeń. Dotyczy to zatem nie tylko syren, ale także ostrzeżeń za pośrednictwem radia, telewizji, internetu i urządzeń mobilnych.

Pierwsze ogólnokrajowe testy systemów ostrzegawczych w 2020 roku nie wypadły jednak najlepiej. Wielu pominęło jakąkolwiek wzmiankę o ostrzeżeniu władz. Za drugim razem, w 2022 roku systemy działały lepiej. Teraz nadchodzi kolejny test.

Dlaczego ogólnokrajowy dzień ostrzeżenia przypada w środku tygodnia? 

W ten sposób dociera do jak największej części populacji. Ostrzeżenie próbne ma dotrzeć także do ludzi w ich codziennym środowisku, np. w pracy czy w szkole.

Ponieważ jednak  udział w ogólnopolskim dniu ostrzegania jest dobrowolny, nie wszystkie gminy biorą w nim udział. Może się więc zdarzyć, że w 2023 roku w ogóle nic się nie zauważy.

Dlaczego wyją syreny? Co oznaczają dźwięki?

Syreny są uważane za niezawodne urządzenie ostrzegawcze, szczególnie w nocy, ponieważ budzą ludzi. W przypadku ostrzeżenia stosuje się jednominutowy narastający i opadający wyjący ton oraz jednominutowy ciągły dźwięk, odwołujący alarm.

Czy należy się przygotować się na dzień ostrzegania?

Dobrze jest wcześniej się doinformować, co jest dla danej gminy zaplanowane. Syreny mogą szczególnie przestraszyć dzieci, uchodźców ze stref objętych działaniami wojennymi, osoby starsze, a nawet zwierzęta. Dlatego lepiej wcześniej poinformować osoby, których to dotyczy, że planowane jest ostrzeganie testowe. Dobrze jest też odpowiednio zadbać o swoje zwierzaki, np. tak jak w sylwestra.

 

Źródło: Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.