14 osobników rzadkiej pielęgnicy żyje obecnie w akwarium ogrodu zoologicznego w Zurychu. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez zoo, jest to tzw. populacja początkowa. Ich zadanie jest jasne: spłodzić potomstwo, aby uratować gatunek przed wyginięciem.
Według zoo, dzięki programowi hodowlanemu i projektowi ochrony na Madagaskarze istnieje nadzieja, że gatunek ten może przetrwać w dłuższej perspektywie. Problem z całym projektem polega jednak na tym, że reintrodukcja na wolność nie jest obecnie możliwa.
Pielęgnica Mangarahara
Pielęgnica Mangarahara występowała naturalnie w jednym systemie rzecznym w północnej części Madagaskaru. Został on jednak praktycznie zniszczony przez budowę tam i nawadnianie pól ryżowych.
W 2013 roku w dwóch ogrodach zoologicznych na całym świecie żyły tylko cztery pielęgnice Mangarahara – trzy samce i jedna samica. Kiedy samica zmarła, naukowcy uznali gatunek za stracony. Jednak naukowcy znaleźli 18 osobników w bocznej odnodze strumienia. Ocalałe ryby złapano i przywieziono do stacji rybackiej, gdzie się rozmnażały. W 2014 roku pierwsze potomstwo trafiło do różnych ogrodów zoologicznych na całym świecie w celu hodowli zachowawczej.
W zoo w Zurychu dla zagrożonych gatunków ryb z Madagaskaru są obecnie zarezerwowane trzy zbiorniki. Oprócz pielęgnicy Mangarahara, żyją tam również ryby z rodziny tęczanek madagaskarskich Bedotia madagascariensis oraz inne gatunki pielęgnic: Marakeli, Menarambo i Sambirano.
Źródło: Blick
Foto: Facebook/@Zoo Zürich