Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowa ustawa dotycząca obywatelstwa

Niemcy będą zachęcać do przyjmowania obywatelstwa

niemiecki paszport, aktualności, aktualności Niemcy, obywatelstwo niemiecki,
Zdjęcie: freepik
27 lipca w życie wchodzi ustawa o obywatelstwie niemieckim zainicjowana przez koalicję rządową. Władze planują specjalną kampanię promocyjną.

27 lipca w życie wchodzi ustawa o obywatelstwie niemieckim zainicjowana przez koalicję rządową. Władze planują specjalną kampanię promocyjną.

W tym dniu ma się także rozpocząć promocja niemieckiego paszportu. W liście do koalicji pełnomocnik ds. integracji Reem Alabali Radovan zapowiada kampanię na rzecz obywatelstwa. “Celem jest informowanie wszystkich zainteresowanych o warunkach i procesach nadawania obywatelstwa. Ma to się przyczynić do sprawniejszej pracy urzędów”.

W tym celu ma powstać strona internetowa z najważniejszymi informacjami i filmikami wyjaśniającymi. Do tego broszury z wyczerpującymi informacjami na temat nadania obywatelstwa i całej procedury. Alabali Radovan chce w sieci odpowiadać na pytania zainteresowanych. Poza tym “ludzie, którym nadano już obywatelstwo, mają opowiadać o swoich doświadczeniach”. Wszystkie informacje mają być dostępne w języku niemieckim i angielskim.

Obcokrajowcy mają wcześniej otrzymywać niemiecki paszport

Nowa ustawa koalicji została zatwierdzona w styczniu. Według niej obcokrajowcy mogą otrzymać niemiecki paszport już po 5 latach, w szczególnych przypadkach nawet już po trzech (do tej pory było to najwcześniej po 8 latach). Tym prawem koalicja chce doprowadzić do tego, aby Niemcy stały się bardziej atrakcyjne dla zagranicznych pracowników.

Reforma jest jednak przedmiotem sporu. CDU (Christlich Demokratische Union – Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna) i CSU (Christlich-Soziale Union – Unia Chrześcijańsko-Społeczna) zarzucają koalicji bezczeszczenie niemieckiego paszportu. 

Także FDP (Freie Demokratische Partei – Wolna Partia Demokratyczna) początkowo opowiadała się przeciwko wprowadzeniu nowej ustawy.

Źródło: Bild

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.