Coraz więcej uczniów nie uczęszcza do szkoły – czasami przez dłuższy czas. Szwajcarskie szkoły borykają się z tym problemem od lat. Wygląda na to, że sytuacja się pogarsza. Przyczyny nieobecności w szkole są różnorodne. Ale to, co coraz częściej staje się problemem, to strach.
Według badania przeprowadzonego w 2015 roku w Pizie, około 10% uczniów wagaruje w szkole. „Wagary” to techniczny termin określający absencję szkolną, tj. częste, nieusprawiedliwione nieobecności. W ankiecie zdrowotnej opublikowanej przez Züricher Schulamt w grudniu 2023 roku, 15% dziewcząt i 12% chłopców stwierdziło, że opuścili całe dni szkolne w roku szkolnym 2022/23, nie będąc chorymi.
Według Szwajcarskiej Federacji Nauczycieli (Dachverband Lehrerinnen und Lehrer Schweiz – LCH) nie ma nowszych danych ani liczb, które dotyczyłyby kwestii lęku szkolnego w całej Szwajcarii. Powodem braku danych jest złożoność przyczyny. Jednak szkolne poradnie psychologiczne donoszą o ogromnym wzroście liczby dzieci dotkniętych lękiem szkolnym. Zakładają one, że dotyczy to nawet 20% wszystkich dzieci w wieku szkolnym.
Osoby dotknięte tym problemem są coraz młodsze
Claudia Solenthaler-Flubacher, pracownik socjalny i kierownik centrum time-out w Schaffhausen, również mówi w artykule o wzroście liczby dzieci szukających jej usług z powodu lęku szkolnego. „W przeszłości mieliśmy tylko szóstoklasistów, którzy przestali chodzić do szkoły, ponieważ nie mieli na to ochoty. Źli koledzy, całonocne granie i tym podobne rzeczy”. Od kilku lat wracają także uczniowie, którzy boją się codziennego życia w szkole. Uczniowie ci często nie są jeszcze w okresie dojrzewania.
Monique Bovay, dyrektor szkoły średniej w gminie Rüegsau, zauważyła coś podobnego: „Obecnie coraz częściej obserwujemy zjawisko absencji szkolnej również w szkołach podstawowych. Czasami zaczyna się to już w przedszkolu”, powiedziała gazecie Berner Zeitung. Średnio dotyczy to jednego dziecka na klasę. Co więcej, nie są to tylko sporadyczne wagary, ale w niektórych przypadkach nieobecności trwające kilka miesięcy.
Oto przyczyny wagarowania
Franziska Templer jest wykładowcą na Uniwersytecie Edukacji Nauczycieli w Bernie i badała temat absencji szkolnej. W rozmowie z BZ omówiła przyczyny absencji. Jeśli uczniowie są nieobecni przez dłuższy czas, często stoją za tym problemy psychologiczne. „Niektórzy reagują wycofaniem, inni opuszczają szkołę na długi czas z powodu hospitalizacji i terapii”, mówi Templer.
Jeśli dziewczęta i chłopcy stanowczo odmawiają chodzenia do szkoły, istnieją inne możliwe powody: Problemy z lekcjami i nauczycielem, strach przed kolegami z klasy i zastraszaniem, strach przed pozostawieniem rodziców samych, zbyt duża presja na wyniki. Są to typowe przyczyny wagarowania.
Więcej wagarów od czasu koronawirusa
Irene Fontanilles, dyrektor szkoły klinicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Psychiatrycznym w Bazylei, również od wielu lat zajmuje się kwestią wagarowania. „Podczas lockdownów związanych z koronawirusem wiele praktyk w zakresie zachowań społecznych poszło w odstawkę. W końcu trzeba też nauczyć się, jak oddzielić się od rodziców. Jak nawiązywać przyjaźnie w nowej grupie, czy radzić sobie z dokuczaniem lub wykluczeniem. Jak zwrócić na siebie uwagę nauczycieli, zrobić krok w tył lub skoncentrować się pomimo hałasu”.
Te zachowania społeczne nie mogły być praktykowane podczas pandemii. Jeśli nie posiada się żadnych strategii radzenia sobie z takimi sytuacjami, codzienne życie szkolne może szybko stać się przytłaczające i przerażające.
Konsekwencje: Wpływ na całe życie
Badania pokazują, że uczniowie, którzy regularnie opuszczają lekcje, są narażeni na zwiększone ryzyko przedwczesnego zakończenia kariery szkolnej. Zmniejsza to ich szanse na znalezienie praktyki, szczególnie w szkole średniej II stopnia, co może mieć długoterminowe konsekwencje dla całego ich przyszłego życia.
Źródło: 20min