Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

W Wiedniu startują letnie kina plenerowe

kino plenerowe

Lato zbliża się wielkimi krokami, a niektóre letnie kina plenerowe w Wiedniu już ruszyły. W tym roku na miłośników seansów w plenerze czeka bogata oferta. Nie zabraknie międzynarodowego kina festiwalowego, filmów niezależnych i klasyków z historii kina.

Z programem na prawie 3 i pół miesiąca, Kino am Dach jest najbardziej rozbudowanym pod względem czasowym kinem plenerowym w mieście. Od początku czerwca na dachu Biblioteki Głównej na Gurtel codziennie prezentowane są „aktualne sukcesy festiwalowe, kinowe smaczki i najlepsze momenty historii kina na dachu”. W końcu impreza obchodzi w tym roku swoje 20-lecie.

Volxkino po raz kolejny prezentuje się w podobnie bogaty sposób, choć nie jest przywiązane do jednej lokalizacji. Prawdopodobnie najstarsze kino plenerowe w Wiedniu, które ma już 34 lata, objeżdża całe miasto do 16 września, występując gościnnie w parkach, między budynkami miejskimi, na placach i rynkach oraz nad Nowym Dunajem. Jak zwykle, przy darmowym wstępie, nacisk kładziony jest głównie na lokalne produkcje. Program uzupełniają filmy niezależne z Niemiec i kino festiwalowe z całego świata.

Klasyczne i młode kino w Augarten

Zgodnie z własną definicją „najpiękniejsze wiedeńskie kino plenerowe” otwiera swoje podwoje 22 czerwca w Augarten. W ciągu 60 wieczorów Filmarchiv Austria zaprezentuje w ramach kina, jak nigdy dotąd, wielkie klasyki historii kina oraz pasjonujące dzieła młodych reżyserów.

Jest też kilka utworów specjalnych – w tym „Cinema Sessions”, klasyka kina niemego z muzyką na żywo, specjalne nagrania montażystki Moniki Willi, która zdobyła nominację do Oscara za „Tar”, oraz reżyserki Marii Schrader. Pojawią się również wieczory dedykowane zmarłemu w 2020 roku legendarnemu kompozytorowi filmowemu Ennio Morricone oraz klasykom kina lat 90.

Wszystkie filmy – z wyjątkiem filmu zamykającego „Vienna Calling”, będącego hołdem dla różnorodnej sceny wiedeńskiej, w którym wypowiadają się liczni lokalni bohaterowie, w tym również koncert Der Nino z Wiednia, zostaną również powtórzone następnego dnia w Metro Kinokulturhaus. Jeśli chodzi o gastronomię, po raz kolejny współpraca odbędzie się z kuchnią ogrodową Grünstern.

Najpopularniejsze kino letnie na Rathausplatz

Kino letnie z największą widownią rusza 1 lipca. Po raz 33 festiwal filmowy organizowany przez City of Vienna Marketing na Rathausplatz/Plac Ratuszowy zaprasza do centrum lokalnej polityki Wiednia. Jak zwykle, nacisk kładziony jest tutaj na muzykę. Festiwal rozpocznie się „Czarodziejskim fletem” Mozarta. Do 3 września za darmo i we współpracy z Operą Narodową, United Theatres Vienna i ORF III na ekranie o powierzchni 300 metrów kwadratowych będzie można zobaczyć smaczki z dziedziny popu, opery, jazzu i musicali.

Uwzględniono również zmiany klimatyczne – na przykład poprzez reinterpretację „Czterech pór roku” Vivaldiego, w której burze stały się bardziej intensywne, rzeki wyschły, a ptaki ucichły. Festiwalowi ponownie towarzyszyć będzie bogata oferta restauracyjna.

Specjalna oferta dla osób z implantami słuchowymi

Festiwal Kaleidoscope na Karlsplatz kładzie szczególny nacisk na dostępność bez barier. Tam osoby noszące implanty słuchowe mogą za pomocą pętli indukcyjnych połączyć się bezpośrednio z dźwiękiem filmu, aby uniknąć hałasu zewnętrznego. W wybrane dni dostępne będzie również tłumaczenie na język migowy i napisy w języku niemieckim dla osób niedosłyszących i niesłyszących.

15 filmów wyświetlanych od 30 czerwca do 14 lipca skupia się na 15 metropoliach i realiach życia w nich. Na otwarcie z filmem „Kokomo City” jedziemy do Atlanty i Nowego Jorku, gdzie reżyser i producent D. Smith podąża za czterema czarnoskórymi trans* pracownicami seksualnymi i pozwala im zabrać głos. Wszystkie projekcje poprzedzone są spektaklami towarzyszącymi, począwszy od tanecznych bitew/Dance battles, przez koncerty, a skończywszy na czytaniach, które – jak podkreślają opiekunowie – mają wprowadzić w nastrój i jednocześnie „budować most do Wiednia”.

Filmy krótkometrażowe za „płać ile możesz”

Ponadto szereg mniejszych kin plenerowych również zaprasza na kinowe smaczki. Na przykład podczas 14. edycji festiwalu dotdotdot, trwającego od 30 lipca do 29 sierpnia, w każdą niedzielę, poniedziałek i wtorek w ogrodzie muzeum folkloru w Josefstadt (przy złej pogodzie w Dużej Sali muzeum). Program ma zostać opublikowany na początku lipca. Jedno jest już ustalone: ​​tutaj również osoby z wadami słuchu mają zapewnioną usługę tłumaczenia migowego, a wstęp działa pod hasłem „płać tyle, ile możesz”.

W MuseumsQuartier festiwal frame[o]ut postawił sobie za zadanie serwowanie „innowacyjnego kina krajowego i międzynarodowego” w każdy piątek i sobotę od 14 lipca do 2 września na IM Hof 8 (w przypadku niepogody w MQ Arena21). A 18 i 19 sierpnia znów zrobi się cicho i głośno na Columbusplatz w Favoriten, kiedy to pokazywane będą historyczne nieme filmy z muzyką na żywo. Do zobaczenia będzie m.in. dzieło Alice Guy-Blanche, która zgodnie z programem nakręciła pierwszy na świecie film fabularny w 1896 roku.

Źródło: ORF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.

Zobacz jeszcze to!