Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Kasy chorych w Niemczech – kto zyskuje a kto traci w oczach klientów?

Zastanawiasz się którą kasę chorych wybrać? Wybó wcale nie musi być trudny i problematyczny. Na podstawie internetowej ankiety przygotowaliśmy zestawienie niemieckich kas chorych - tych które najbardziej zyskują ale i tych które najbardziej tracą w oczach swoich klientów.

 

Przegrani

 

nr 5: BKK vor Ort

Największa zakładowa kasa chorych w Nadrenii Północnej – Westfalii ma 810.000 członków w całych Niemczech. Jej główna siedziba znajduje się w Bochum. Stamtąd kasa zarządza swoim budżetem w wysokości 2,3 miliarda euro. Jednak ubezpieczeni z niej rezygnują.

Całkowita strata członków: – 1915

W procentach: – 0,3

Ocena: dobra


nr 4: AOK Sachsen-Anhalt

Klienci chcący zmienić kasę stoją przed trudnym wyborem. W tym wypadku większość usług jest narzucona prawnie. Dlatego osoby płacące składki przy wyborze kasy sugerują się proponowanymi usługami dodatkowymi. Jednak wygląda na to, że propozycje AOK Sachsen-Anhalt nie przekonują klientów.

Całkowita utrata członków: – 2385

W procentach: – 0,4

Ocena: dobra


nr 3: Deutsche BKK

Raczej niezadowalająca obsługa (wg ankiety), może być powodem spadającej liczby klientów tej kasy, ponieważ wśród konkurencji, obsługa klienta to bardzo ważna cecha odróżniająca. Od jakiegoś czasu, kasy chorych stawiają na porady online. Jednak w opinii klientów, ta forma obsługi wypada różnie.

Całkowita utrata członków: – 3793

W procentach: – 0,6

Ocena: zadowalająca


nr 2: AOK Nordost

Według ankiety, AOK Nordost wyróżnia się głównie ze względu na słabą ofertę usług. Ta kasa ląduje w rankingu jedynie na 16. z 20. miejsc. Również w opinii klientów zajmuje dopiero 14 miejsce. Dlatego też w ogólnym rozrachunku otrzymała tylko oceną zadowalającą.

Całkowita utrata członków: – 4565

W procentach: – 0,3

Ocena: zadowalająca


nr 1: DAK Gesundheit

Największą utratę członków odnotowała właśnie DAK Gesundheit. Około 13.200 klientów opuściło tę kasę. W prawie wszystkich ocenianych kryteriach zajmuje ostatnie miejsca. Za słaby wynik końcowy odpowiedzialna jest przede wszystkim negatywna opinia klientów. „Kiedy porównuję ze znajomymi, czy członkami rodziny, mam wrażenie, że moja kasa refunduje znacznie mniej” wyjaśnia uczestnik badania przeprowadzonego online.

Całkowita utrata członków: – 13.222

W procentach: – 0,3

Ocena: zadowalająca

 

Wygrani

 

nr 5: IKK Classik

Chociaż IKK zyskała ponad 9000 nowych członków, to – jak pokazała internetowa ankieta, zadowolenie klientów spadło. IKK szczególne dobrze wypada, jeśli chodzi o obsługę internetową i korespondencję pocztową. W pozostałych kategoriach plasuje się w pierwszej trójce.

Przyrost członków: + 9.265

W procentach: + 0,4

Ocena: dobra


nr 4: BKK Mobil Oil

Ta kasa wyróżnia się przede wszystkim dzięki swojej atrakcyjnej ofercie usług. W tej kategorii lepsza jest tylko Techniker Krankenkasse. Również pod kątem składek BKK – po TK – zajmuje drugie miejsce. Jednak jeśli chodzi o dostępność filii, ta kasa nie wypada najlepiej, bo zajmuje dopiero 17. miejsce.

Przyrost członków: + 15.699

W procentach: + 2,3

Ocena: dobra


nr 3: AOK Baden-Würtemberg

Przyrost członków tej kasy jest zadziwiający, ponieważ w pozostałych kryteriach wypada bardzo słabo. Ankietowani przede wszystkim zarzucają jej fatalną obsługę klienta. A jeśli chodzi o oferowane usługi, zajmuje miejsce gdzieś w środku rankingu.

Przyrost członków: + 29.332

W procentach: + 1,0

Ocena: dobra


nr 2: AOK Bayern

Mimo że według ankietowanych AOK Bayern ma na tle wszystkich badanych kas najgorszą obsługę, to odnotowała ona znaczny przyrost klientów. Nawet w kategorii „ogólne zadowolenie” AOK Bayern zajmuje miejsce w ostatniej ćwiartce.

Przyrost członków: + 31.988

W procentach: + 1,0

Ocena: dobra


nr 1: Techniker Krankenkasse

Według badania internetowego SWI-Finance, ta druga co do wielkości kasa chorych w Niemczech, pozostaje nie pierwszym miejscu. Z ponad 192.000 nowych członków, Techniker Krankenkasse (TK) wyraźnie króluje na szczycie rankingu. Chociaż obsługa klienta i w tym wypadku pozostawia wiele do życzenia, to jednak TK oferuje zakres usług, który wykracza poza obowiązkowy standard. Poza tym, TK wypłaca klientom część swojego zysku w formie bonów.

Przyrost członków: + 192.403

W procentach: + 3,0

Ocena: bardzo dobra

 

Przeciętnie wysokość dodatkowej składki wynosi 0,9%, jak oszacował Federalny Urząd Ubezpieczeń (Bundesversicherungsamt) – który zajmuje się prognozowaniem rozwoju dochodów i wydatków powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego – już w połowie października. W ogólnym rozrachunku, dla wielu z 70 milionów ubezpieczonych nie zmieni się nic, ponieważ wysokość składki – wyłączając składki dodatkowe – z nowym rokiem obniżona została o 0,9%. Zmiana kasy może mimo to okazać się korzystna. Zdaniem eksperta „Przy miesięcznych zarobkach w wysokości 4125 € brutto – co odpowiada granicy wymiaru składki – potencjalne oszczędności między najkorzystniejszą, a najdroższą kasą mogą wynieść nawet 600 € w roku”.

 

Korzystne kasy regionalne

 

Miejsce 3:

BKK Faber-Castell & Partner

Wysokość składki: 14,95 %
Region: Bawaria

 

Miejsce 2:

AOK Plus

Wysokość składki: 14,90 %
Region: Saksonia, Turyngia

 

AOK Sachsen Anhalt

Wysokość składki: 14,90 %
Region: Saksonia Anhalt

 

BKK MEM

Wysokość składki: 14,90 %
Region: Turyngia

 

Miejsce 1 :

BKK Euregio

Wysokość składki: 14,60 %
Region: Hamburg, Nadrenia Północna-Westfalia

 

Metzinger BKK

Wysokość składki: 14,60 %
Region: Badenia-Wirtembergia

 

Jeśli kasa chorych żąda dodatkowej składki, jej członkowie mieli możliwość wypowiedzieć umowę do końca stycznia. Wypowiedzenie wejdzie w życie z końcem marca. Ubezpieczony, który w styczniu wypowiedział umowę, zmieni kasę chorych z dniem 1. kwietnia. Jednak w okresie wypowiedzenia należy opłacić dodatkową składkę w dotychczasowej kasie. Generalnie każdy ubezpieczony może zmienić kasę chorych po 18 miesiącach członkostwa.

Porównując: regionalne kasy chorych BKK Euregio i Metzinger BKK proponują najniższe składki całkowite (14.6%). Jeśli chodzi o kasy ogólnokrajowe, przoduje hkk Krankenkasse ze składką w wysokości 15%. Dla porównania: najdroższa kasa żąda 15,9%. Dziesięć kas z największą liczbą członków liczy sobie między 14,9% a 15,5%. Kompletna lista dotycząca wszystkich kas chorych dostępna jest na stronie internetowej GKV-Spitzenverband. Jednak bardziej przejrzysta jest wersja Kassensuche.de.

 

Składki dziesięciu największych kas chorych:

 

Miejsce 1:

TK – Techniker Krankenkasse

Wysokość składki: 15,40 %
Dostępność: ogólnokrajowa
Liczba członków: 8.934.549


Miejsce 2:

Barmer GEK

Wysokość składki: 15,50 %
Dostępność: ogólnokrajowa
Liczba członków: 8.645.196


Miejsce 3:

DAK-Gesundheit

Wysokość składki: 15,50 %
Dostępność: ogólnokrajowa
Liczba członków: 6.238.879


Miejsce 4:

AOK Bayern

Wysokość składki: 15,50 %
Dostępność: Bawaria
Liczba członków: 4.349.229


Miejsce 5:

AOK Baden-Würtemberg

Wysokość składki: 15,50 %
Dostępność: Badenia-Wirtembergia
Liczba członków: 3.936.317


Miejsce 6:

IKK Classik

Wysokość składki: 15,40 %
Dostępność: ogólnokrajowa
Liczba członków: 3.542.098


Miejsce 7:

AOK Rheinland/Hamburg

Wysokość składki: 15,50 %
Dostępność: Hamburg, Nadrenia
Liczba członków: 2.871.156


Miejsce 8:

AOK Nordwest

Wysokość składki: 15,50 %
Dostępność: Szlezwik-Holsztyn, Westfalia
Liczba członków: 2.724.168


Miejsce 9:

AOK Plus

Wysokość składki: 14,90 %
Dostępność: Saksonia, Turyngia
Liczba członków: 2.720.956


Miejsce 10:

AOK Niedersachsen

Wysokość składki: 15,40 %
Dostępność: Dolna Saksonia
Liczba członków: 2.400.752


 

Jak długo wysokość tych składek będzie stała, jest tak naprawdę zapisane w gwiazdach. Przewodnicząca zarządu Najwyższego Związku Kas Chorych (GKV-Spitzenverband), Doris Pfeiffer, spodziewa się w najbliższych latach wzrostu dodatkowych składek. Spowodować to mają m.in projekt reformy szpitali, ustawa o zapobieganiu, wyższe wynagrodzenie lekarzy oraz ulepszenie opieki paliatywnej.

 Źródło: Kassensuche.de

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.