Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

A jednak!

Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami są światowym dziedzictwem UNESCO

Foto: Mat. Pras. / Stadt Wien
UNESCO wpisała wiedeńskie stoiska z kiełbaskami na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego! Organizacja określiła je mianem społecznej praktyki. To już dziewiąty wpis Wiednia na liście UNESCO.

Wniosek o wpis na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO złożyli przedstawiciele specjalnie powołanego stowarzyszenia. W marcu, kiedy to składano wniosek, wiele osób nie wróżyło mu sukcesu, wręcz wyśmiewając inicjatywę. Teraz okazało się, że UNESCO nie widzi w tym nic śmiesznego – wręcz przeciwnie.

Wiedeńskie stoiska z kiełbaskami spełniły wymogi UNESCO

Zdaniem organizacji, wiedeńskie stoiska z kiełbaskami, czyli Wiener Würstelstände (nazywane także „Eitrige”, „Buckel”, „Burenhäutel”, „16er-Blech”) mają wszystko, co definiuje dziedzictwo kulturowe. Ich historia sięga XVIII wieku i oryginalnych mobilnych sklepów i straganów z czasów cesarstwa austro-węgierskiego. Miały one na celu zapewnienie dochodu inwalidom wojennym. Z drugiej strony, klasyczne stoisko z kiełbaskami jest stosunkowo nowym wynalazkiem. Miasto zezwoliło na stałe lokalizacje dopiero w 1969 roku.

Prócz historii wiedeńskie stoiska są po prostu jedyne w swoim rodzaju i mają status wręcz kultowych. Obecnie w stolicy Austrii funkcjonuje ich 120. Dla porównania jeszcze 15 lat temu było ich cztery razy więcej. 

UNESCO zdefininiowało „Würstelstand”

Wpis na listę dziedzictwa jest równoznaczny niemal wiążącą definicję tradycyjnego „Würstelstandu”. UNESCO podkreśliło, że takie miejsca wyróżniają się charakterystycznym asortymentem, luźną atmosferą oraz specyficznym słownictwem, które wokół nich rozbrzmiewa.

Organizacja zaleca działania mające na celu aktywne dbanie o to dziedzictwo. Wśród propozycji znalazły się m.in. specjalizacje w oferowaniu żywności produkowanej w sposób zrównoważony oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat ich znaczenia. Przykładem takich działań mogłaby być inicjatywa, jak „długa noc stoisk z kiełbaskami” (niem. lange Nacht der Würstelstände, która promowałaby te unikalne miejsca w szerszej publiczności.

Wiedeńskie budki – więcej niż jedzenie

Zadowolenia z decyzji UNESCO nie krył burmistrz Wiednia – Michael Ludwig. Jego zdaniem w ten sposób organizacja uczciła tradycję, gościnność oraz różnorodność miasta. To również wyróżnienie dla jego mieszkańców, którzy sprawiają, że jest miejscem, w którym spotyka się radość z życia i kultura.

Źródło: krone
Foto: Mat. Pras. / Stadt Wien

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!