8 maja 1945 roku naziści ogłosili kapitulację, co zakończyło II Wojnę Światową w Europie. Dzisiaj obchodzona jest 75 rocznica tego wydarzenia. Z tego powodu wiele osób domagało się, by 8 maja 2020 roku był dniem ustawowo wolnym od pracy. Jednak za ustalanie świąt i dni ustawowo wolnych od pracy odpowiedzialne są w Niemczech kraje związkowe. Jedynie kilka wyjątków, jak Dzień Zjednoczenia Niemiec jest z góry narzuconym dniem ustawowo wolnym w całych Niemczech.
Co ciekawe, w 2002 roku Meklemburgia – Pomorze Przednie ogłosiła jako pierwszy kraj związkowy 8 maja rocznicą zakończenia II Wojny Światowej. W landzie rocznicę świętuje się także w Dzień Żałoby Narodowej oraz Niedzielę Wieczności. 8 maja jest ujęty od 2002 roku w prawie landu, jednak należy pamiętać, że nie jest to dzień wolny od pracy a jedynie rocznica czyli Gedenktag. W 2015 roku także Brandenburgia zdecydowała się ustanowić 8 maja Gedenktagiem. W tym landzie jest to jednak nadal zwykły dzień pracy.
W Berlinie 8 maja 2020 jest dniem ustawowo wolnym. Jest to jednak dzień wolny tylko w tym roku. Tego powodem jest 75 rocznica zakończenia wojny. Podobnie jak w przypadku 500. Rocznicy reformacji (31.10.2017) święto jest jednorazowe.
W ostatnich latach można było usłyszeć głosy w niemieckim rządzie, żądające ogłoszenia 8 maja jako dnia ustawowo wolnego w całym kraju lub przynajmniej jako rocznicę. Póki co nie wiadomo jednak, czy tak faktycznie się stanie.
Więcej na temat świąt i dni wolnych od pracy w Niemczech: