Szukaj
Close this search box.
 • Polski
 • Українська

Świadczenia rodzinne w Austrii

Wiele osób jadących do pracy w Austrii lub już tam pracujących pyta o możliwość uzyskania świadczeń rodzinnych (Familienbeihilfe), które w Austrii są o wiele wyższe niż rodzinne wypłacane w Polsce.

Kto ma prawo do zasiłku rodzinnego w Austrii?

Zasiłki rodzinne w Austrii przyznawane są niezależnie od zatrudnienia lub wysokości dochodów. Bardzo ogólnie można by powiedzieć, że prawo do otrzymania świadczenia posiadają:

 • osoby będące obywatelami austriackimi
 • obywatele Unii Europejskiej oraz Szwajcarii (pod warunkami, o których mowa w dalszej części tekstu)
 • osoby, które nie są obywatelami państw Unii Europejskiej lub Szwajcarii, ale mieszkają na terenie Austrii i mają prawo do pobytu w Austrii
 • uchodźcy posiadający azyl w Austrii.

Teoria i praktyka

Tak przedstawia się ogólna teoria. Wiadomo jednak, że bardzo duża grupa Polaków pracuje i mieszka w różnych krajach UE. Dlatego w celu uzgodnienia licznych stanów faktycznych związanych z innymi państwami zawarto dwustronne i wielostronne porozumienia. Według tych regulacji, ze względu na obywateli UE i Europejskiej Przestrzeni Gospodarczej – stosuje się zasady kraju zatrudnienia. A to oznacza, że do płatności zobowiązane jest to państwo, w którym jedno z rodziców jest czynne zawodowo (na własny rachunek bądź nie), także wtedy, kiedy rodzina przebywa ciągle w innym państwie – partnerze umowy. Jeżeli oboje rodzice pracują w różnych państwach, do świadczeń zobowiązane jest w pierwszej kolejności to państwo, w którym znajduje się miejsce zamieszkania rodziny. Jeżeli świadczenia państwa, które jest zarówno państwem, w którym jest się zatrudnionym, jak i w którym się mieszka, są niewielkie, to następuje wyrównanie różnic na odpowiedni wniosek każdorazowo na koniec roku przez wypłatę różnicy. W teorii zatem w większości przypadków świadczenie powinno wypłacać państwo polskie. Austria mogłaby natomiast wypłacać różnicę w wysokości. 

Ważne pytania

Które z rodziców ma pierwszeństwo w ubieganiu się o zasiłek rodzinny?

Idąc za tokiem powyższego rozważania, można by teoretyzować, zastanawiając się, które z rodziców ma w pierwszej kolejności prawo do zasiłku, jeżeli oboje pracują w różnych krajach i mieszkają w tym samym gospodarstwie domowym. Prawo mówi, że pierwszeństwo ma matka, która może jednak zrzec się tego prawa na rzecz ojca.

Jak długo można pobierać Familienbeihilfe?

Prawo do zasiłku rodzinnego istnieje zasadniczo do ukończenia 26. roku życia dziecka. W przypadkach wyjątkowych udzielony może zostać zasiłek rodzinny aż do ukończenia 27. roku życia.

Ile wynosi zasiłek rodzinny w Austrii?

Ogólny zasiłek rodzinny wynosi 114 euro na dziecko na miesiąc i zostaje podwyższony, kiedy dziecko przekroczy określoną granicę wieku. Nie jest wtedy wymagany oddzielny wniosek.

Jak kształtuje się wysokość zasiłku rodzinnego w przypadku dzieci niepełnosprawnych?

Na dzieci niepełnosprawne można otrzymać dotację do zasiłku rodzinnego. Dotacja dla dziecka ze znacznym stopniem niepełnosprawności wynosi 155,90 euro miesięcznie.

Czym jest Mehrkindzuschlag?

Aby przeciwdziałać zagrożeniu ubóstwem, rodziny wielodzietne otrzymują specjalny dodatek, który wynosi 20 euro na miesiąc i jest wypłacany na trzecie, czwarte i każde następne dziecko. Warunkiem otrzymania Mehrkindzuschlag jest roczny limit dochodów, który nie może przekroczyć 55 000 euro. Osoby pragnące otrzymać wspomniany dodatek są obowiązane do złożenia odpowiedniego wniosku. Wniosek należy składać za każdy rok kalendarzowy.

Czym jest Kinderabsetzbetrag?

Razem ze świadczeniem Familienbeihilfe bez specjalnego wniosku będzie przyznany Kinderabsetzbetrag w wysokości 58,40 euro miesięcznie na dziecko. Jednak jesteście Państwo w błędzie jeżeli spodziewacie się dodatku do świadczenia rodzinnego Familienbeihilfe. Ponieważ Kinderabsetzbetrag nie jest dodatkiem do świadczenia czy dodatkowym świadczeniem, lecz wypłatą w formie podatku negatywnego. Warunkiem przyznania Kinderabsetzbetrag jest złożenie wniosku na zasiłek rodzinny.

Wysokość świadczeń

Ze względu na wiek dziecka świadczenie kształtuje się następująco:

 • 114 € – od urodzenia dziecka
 • 121,90 € – na dzieci od 3. roku życia
 • 141,50 € – na dzieci od 10. roku życia
 • 165,10 € – na dzieci powyżej 19. roku życia.

W zależności od liczby dzieci świadczenie wzrośnie o następującą kwotę:

 • 7,10 € za dziecko – w przypadku 2 dzieci
 • 17,40 € za dziecko – w przypadku 3 dzieci
 • 26,50 € za dziecko – w przypadku 4 dzieci
 • 32 € za dziecko – w przypadku 5 dzieci 
 • 35,70 € za dziecko  w przypadku 6 dzieci 
 • 52 € za dziecko  w przypadku 7 i więcej dzieci.

 

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.