Austria: Co jest dozwolone w czasie Wielkanocy

Mimo, że rząd już zapowiedział, że zamierza powoli uchylać zakazy i obostrzenia, w najbliższych dniach ciągle będą one obowiązywać.

Obecnie każdy, kto złamie zasady związane z koronawirusem, np. uda się na boisko sportowe, musi spodziewać się kary w wysokości 600 euro. Taką samą kwotę muszą zapłacić osoby korzystające z transportu publicznego, jeśli nie jest to uzasadnionione. Miejsca publiczne można odwiedzać tylko wtedy gdy:

  • jest to konieczne, aby zapobiec bezpośredniemu zagrożeniu dla ciała, życia i mienia,
  • jest to konieczne by zrealizować niezbędne potrzeby życiowe oraz gdy zostanie zachowana odległość do innych ludzi wynosząca co najmniej jeden metr,
  • udajemy się tam służbowo bądź w celu zawodowym,
  • jeśli idziemy tam samemu, z osobami mieszkającymi w tym samym gospodarstwie domowym lub ze zwierzętami domowymi. Odległość jednego metra musi być wtedy również zachowana od innych osób.

Według § 2 ustawy Covid-19 każdy, kto chce się opalać w publicznym parku, może to legalnie robić. Nawet jeśli jedna osoba siedzi na ławce w parku i korzysta ze słonecznej pogody, jest to dozwolone.

Dotychczas zabronione było korzystanie z placów zabaw. Teraz zgodnie z informacjami portalu oe24 okazuje się jednak, że to zależy od gminy.

Drugie miejsce zamieszkania a koronawirus

Osoby mające dwa miejsca zamieszkania mogą spokojnie odetchnąć, gdyż obowiazujące prawo zezwala na dojazd do tego miejsca. Jednak podczas podróży można mieć kontakt tylko z osobami ze wspólnego gospodarstwa domowego lub należy zachować minimalną odległość w postaci jednego metra. Także dzieci rozwiedzionych rodziców mogą zgodnie z prawem odwiedzić drugiego rodzica w czasie świąt wielkanocnych.

Jeśli ktoś się zastanawia, czy obecnie można jechać samochodem na zakupy, odpowiedź brzmi tak. Lepszy, rozwiązaniem będzie korzystanie z własnego pojazdu aniżeli z transportu publicznego lub taksówki.

Święta, święta i po świętach

Rząd Austrii przed kilkoma dniami zapowiedział, że stopniowo zamierza uchylać zakazy i obostrzenia. “Wielki Tydzień będzie dla nas decydujący. Pokaże nam, czy powrót do normalności, której tak sobie życzymy, będzie możliwy po Wielkanocy” – mówił Kurz dodając, że by tak się stało, mieszkańcy kraju muszą stosować się do wprowadzonych zasad i obostrzeń. 

O tym, co się zmieni po Wielkanocy w Austrii informowaliśmy tutaj [LINK]

 

 

 

Udostępnij:
Zmodyfikowano: 26 marca, 2024
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!