Trybunał Konstytucyjny bada sprawę

Austria: Składka na abonament RTV wywołała falę skarg 

składka na ORF, składka ORF, ORF, nadawca ORF, ORF austria, austria, aktualności Austria, aktualności,
Zdjęcie: freepik
Trybunał Konstytucyjny bada obecnie, czy składka na tzw. ORF (niem. ORF-Beitrag) jest zgodna z konstytucją. Jest to spowodowane licznymi skargami na nową ustawę, która ma zapewnić finansowanie nadawcy z abonamentu RTV w Austrii.

W centrum obecnych sporów prawnych znajduje się składka (abonament RTV – przyp.red.) na rzecz ORF (Österreichischer Rundfunk), z której nadawca publiczny otrzymuje rocznie około 700 mln euro. Trybunał Konstytucyjny musi teraz sprawdzić, czy ustawa jest zgodna z wymogami konstytucyjnymi.

Wątpliwości prawne dotyczące austriackiego abonamentu RTV

Skarżący twierdzą, że składka ORF naruszyła ich konstytucyjnie zagwarantowane prawo do równości wobec prawa i nienaruszalności własności. Ponadto stwierdzają, że ustawa o składkach ORF z 2024 r. oraz ustawa o ORF naruszają postanowienie określone w konstytucji federalnej. 

Krytykowany jest również fakt, że obowiązek wnoszenia składek ma zastosowanie niezależnie od tego, czy korzysta się lub jest w stanie skorzystać z oferty nadawcy. Kwestie te są obecnie badane przez Sąd Najwyższy.

Krytyka w wielu kwestiach

Kolejną istotną kwestią poruszaną w skargach jest brak rozróżnienia między różnymi formami odbioru (telewizja kablowa, satelitarna, Internet). Skarżący zarzucają, że ustawa prowadzi do nierzeczywistych obciążeń, ponieważ nie uwzględnia indywidualnego odbioru i konsumpcji oferty ORF. Byłoby to szczególnie uciążliwe dla osób, które nie mogą korzystać z  pakietu ze względu na brak infrastruktury, np. na obszarach wiejskich.

Krytyka spadła również na ustalenie wysokości składek na lata 2024–2026, które zostały narzucone przez prawo, a nie przez Radę Fundacji ORF. Kolejnym zarzutem jest to, że spółka zależna nadawcy, OBS (Open Broadcaster Software), nie jest uprawniona do wydawania decyzji. Ponadto, zdaniem skarżących, ustawa o składkach ORF „niedopuszczalnie” zakłóca konkurencję z nadawcami prywatnymi i ogranicza prawo do wolności wypowiedzi. Ponadto przepisy te naruszają podstawowe prawa do ochrony danych.

Zawieszenie postępowania 

Obecny spór nie jest pierwszym, jeśli chodzi o finansowanie ORF z abonamentu. Już w 2022 roku Sąd Najwyższy orzekł, że ówczesna opłata była niezgodna z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny skrytykował wówczas powiązanie obowiązku zapłaty z posiadaniem odbiorników radiowych. Uznał on też za decydujące wyłączenie możliwości przesyłania strumieniowego z obowiązku zapłaty. Wyjątek ten był jednak sprzeczny z konstytucją, orzekł Sąd Najwyższy. Decyzja ta doprowadziła ostatecznie do wprowadzenia składki na ORF jako opłaty budżetowej, pobieranej obecnie niezależnie od urządzenia odbiorczego.

W oczekiwaniu na decyzję Trybunału Konstytucyjnego wszystkie toczące się postępowania przed Federalnym Sądem Administracyjnym zostały zawieszone do odwołania. Dotyczy to skarg skierowanych przeciwko ustawie o składkach ORF i oczekujących na decyzję Sądu Najwyższego. Trybunał Konstytucyjny zajmie się teraz kwestiami konstytucyjnymi, które stanowią podstawę tych postępowań, jak donosi „Der Standard”.

Źródło: 5min

Zdjęcie: freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!