Udogodnienia dla azylantów

Azyl w Szwajcarii. Te zmiany wkrótce wejdą w życie

azyl, azylanci, prawo azylowe szwajcaria, zmiana przepisów, ułatwienia dla azylantów i cudzoziemców, migranci, uchodźcy, migranci
Foto: Pixabay
1 czerwca 2024 roku w Szwajcarii wejdzie w życie kilka zmian w dziedzinie azylu. Obejmują one poprawki do rozporządzeń i zmiany w prawie. Nacisk kładziony jest na sytuację mieszkaniową i pracę zarobkową.

W przyszłości osoby, które zostały tymczasowo przyjęte do Szwajcarii, będą mogły łatwiej przenieść swoje miejsce zamieszkania do innego kantonu. Warunkiem jednak jest, że będą tam pracować. Odpowiednia poprawka do ustawy o cudzoziemcach i integracji wejdzie w życie 1 czerwca. Takie przeniesienia powinny być możliwe, jeśli oczekiwanie, że azylanci pozostaną w dotychczasowym miejscu pobytu, jest nierozsądne.

Oprócz nowelizacji ustawy, 1 czerwca nastąpią zmiany w rozporządzeniu. Zniesiony zostanie wymóg uzyskania zezwolenia na pracę zarobkową przez osoby posiadające zezwolenie na pracę w trudnych warunkach.

Obowiązek rejestracji w celu podjęcia pracy zarobkowej dla osób tymczasowo przyjętych, uchodźców i bezpaństwowców również zniknie z rozporządzenia. Miesięczne wynagrodzenie brutto nie może jednak przekraczać 600 CHF, a praca zarobkowa musi służyć integracji lub reintegracji zawodowej.

Łatwiejsza ścieżka do szkolenia zawodowego

Kolejna poprawka do rozporządzenia ułatwi ukończenie szkolenia zawodowego w przyszłości osobom, których wnioski o azyl władze odrzuciły oraz młodym bezdomnym. W przyszłości, aby móc złożyć wniosek o szkolenie zawodowe, będą oni musieli uczęszczać do obowiązkowej szkoły w Szwajcarii tylko przez dwa lata, zamiast pięciu.

Co prawda już od 2013 roku osoby nieposiadające pozwolenia na pobyt w Szwajcarii i osoby, które nie uzyskały azylu, mogą ukończyć program szkoleniowy. Parlament stwierdził jednak, że kryteria dostępu były zbyt surowe.

Konfederacja może partycypować w kosztach

Jeśli w szwajcarskim regionie granicznym służby odnotują wyjątkowo wysoką liczbę nielegalnych przekroczeń granicy i kontroli tożsamości, rząd federalny może w przyszłości pokryć koszty operacyjne krótkoterminowego zatrzymania osób w kantonalnym centrum wyjazdowym.

Przez ograniczony okres czasu rząd federalny będzie mógł wnieść maksymalną dzienną zryczałtowaną stawkę. Wynosić będzie ona 100 CHF za każdą zakwaterowaną osobę. Parlament zatwierdził tę zmianę już w grudniu 2022 roku. Rada Federalna przyjęła przepisy wykonawcze niezbędne do jej wdrożenia na początku maja 2024 roku.

Źródło: SRF

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Zobacz jeszcze to!