Informacje oraz porady o pracy i życiu w Niemczech, Austrii i Szwajcarii

Trafią do tej grupy osób

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom i półpaścowi w Austrii

szczepienie, lekarka, starsza osoba, pielęgniarka
Foto: Freepik
Osoby powyżej 60. roku życia oraz grupy ryzyka będą w Austrii bezpłatnie chronione przed poważnymi chorobami. Prasa dotarła do pierwszych szczegółów rządowego programu.

Bezpłatne szczepionki dla seniorów i osób narażonych

Austriackie Ministerstwo Zdrowia będzie oferować bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom i półpaścowi dla osób z grup ryzyka. Jak dowiedział się KURIER, oprócz szczepionki przeciw grypie i przedłużonej do połowy 2026 roku akcji szczepienia przypominającego przeciw HPV dla osób do 30. roku życia, w przyszłości dostępne będą także szczepionki przeciw pneumokokom i półpaścu. Szczepionki te trafią bezpłatnie do szczególnie zagrożonych grup osób.

Minister Zdrowia Korinna Schumann podkreśla społeczną wagę rozszerzenia programu. „Zdrowie nie może być przywilejem. Każdy, kto chce się chronić, powinien mieć do tego możliwość, niezależnie od wieku, dochodów czy miejsca zamieszkania. Rozszerzając program szczepień, wysyłamy silny sygnał na rzecz sprawiedliwości społecznej. Solidarna polityka zdrowotna ukazuje się tam, gdzie robi największą różnicę dla najsłabszych”.

Również sekretarz stanu Ulrike Königsberger-Ludwig podkreśla polityczne znaczenie tego przedsięwzięcia. „Pneumokoki, półpasiec i HPV to nie drobnostki. Mogą one powodować poważne choroby, które często byłyby do uniknięcia”.

Ministerstwo stawia na profilaktykę

Po dwóch stosunkowo udanych sezonach szczepień przeciw grypie, Ministerstwo chce wprowadzić program szczepień publicznych na stałe. Ponadto tzw. akcja szczepień przypominających HPV będzie przedłużona. Osoby do 30. roku życia będą mogły wciąż skorzystać z bezpłatnego szczepienia. Pierwszą dawkę powinni otrzymać do końca 2025 roku, drugą do 30 czerwca 2026 roku.

Rozszerzenie programu szczepień będzie współfinansowane przez państwo, kantony i ubezpieczenia społeczne. Naukowe wsparcie zapewnią Wiedeński Uniwersytet Techniczny, Gesundheit Österreich GmbH oraz Uniwersytet Medyczny w Wiedniu.

Celem wszystkich zaangażowanych stron jest jak najbardziej efektywne wykorzystanie ograniczonych środków budżetowych. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie obciążeń związanych z chorobami, jak zapisano w dokumencie Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: Kurier

Foto: Freepik

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
najstarsze
Najnowsze Most Voted
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

Od 22 lipca w Austrii mają obowiązywać kolejne poluzowania obostrzeń.

Kolejne ciasto, które cieszy się ogromnym powodzeniem w Niemczech. Blogerzy kulinarni prześcigają się w pomysłach na ciasto
Zobacz jeszcze to!