Czym jest obowiązek szczepieniowy?
Zasadniczo jest to obligatoryjne szczepienie. Należy rozróżnić jednak między Impfobligatorium, a Impfzwang. W przypadku drugiej opcji mamy do czynienia z formą obowiązkowego szczepienia. Jeśli ktoś nie chce zdecydować się jednak na taki krok, mogą mu w takiej sytuacji grozić grzywny, które mają na celu zmuszenie go do zmiany zdania. To nie jest aktualnie możliwe do wprowadzenia w Szwajcarii. Pod pewnymi warunkami możliwe jest jednak Impfobligatorium.
Jakie prawo reguluje obowiązek szczepieniowy?
Prawo epidemiczne. Pozwala ono kantonom na wprowadzenie Impfobligatorium dla niektórych grup, jednak nie dla całego społeczeństwa. To może dotyczyć przykładowo szczególnie zagrożonych osób czy niektórych grup zawodowych. Jednak tylko, gdy istnieje duże zagrożenie zdrowia i życia. W sytuacjach kryzysowych Impfobligatorium dla pewnych grup może wprowadzić także Bundesrat.
Co, jeśli ktoś nie będzie przestrzegał nakazu szczepienia?
Jeśli ktoś mimo obowiązku zdecyduje się nie przyjąć szczepionki, mogą zostać nałożone na niego pewne obostrzenia. Jeśli nie będzie on przestrzegał tych zasad, jak np. kwarantanny, grożą mu kary.
Czy Bundesrat może wprowadzić obowiązek szczepieniowy dla całego społeczeństwa?
Nie na podstawie prawa epidemicznego. Może to zrobić tymczasowo, opierając się na konstytucji, gdy ochrona społeczeństwa będzie ważniejsza niż ochrona integralności cielesnej.
Szwajcarski parlament mógłby jednak od razu przystopować decyzję Bundesratu.
Dla długotrwałego obowiązku szczepieniowego potrzebna jest podstawa prawna.
Jak długo może potrwać wprowadzenie takiej zmiany w prawie?
Zasadniczo stworzenie prawa przez parlament trwa 1-2 lata. Rząd może przyspieszyć jednak proces dla pilnych spraw. Wtedy zmiana może zostać przyjęta podczas jednej sesji, lecz później społeczeństwo kraju musiałoby zagłosować o nim w referendum.
Źródło: srf