Szukaj
Close this search box.
  • Polski
  • Українська

Nowe dane z rynku pracy

Spada bezrobocie w Szwajcarii

bezrobocie, stopa bezrobocia, szwajcaria, w szwajcarii,
Foto: Freepik
Liczba bezrobotnych w Szwajcarii w kwietniu minimalnie zmalała. Stopa bezrobocia spadła z 2,4% do 2,3%, o czym poinformował Sekretariat ds. Gospodarki (Staatssekretariat für Wirtschaft – Seco).

Bezrobocie w Szwajcarii – w kwietniu było mniej bezrobotnych

Zgodnie z szacunkami Seco, na koniec kwietnia 106 957 osób miało w regionalnych centrach pośrednictwa pracy (niem. Regionale Arbeitsvermittlungszentren – RAV) status osoby bezrobotnej. To o 1636 osób mniej niż w marcu tego roku. Jeśli jednak wyłączyć z tej statystyki czynniki sezonowe – liczba bezrobotnych nieznacznie wzrosła. Stopa bezrobocia w Szwajcarii mimo to spadła do 2,3%.

Warto wspomnieć, że wpływ na stopę bezrobocia mają tzw. czynniki sezonowe. Chodzi m.in. o branże uzależnione od pogody, które w zimie oferują mniej pracy jak np. gastronomia, rolnictwo, czy budownictwo. Ten czynnik jest obliczany i wyłączany ze statystyk.

Stabilna liczba osób szukających pracy

Na stabilnym poziomie utrzymała się liczba osób szukających pracy w Szwajcarii. Seco poinformowano, że statystycy oszacowali ją na 177 570, a więc o 822 osoby mniej niż w marcu.

Spadła natomiast liczba ofert pracy, które pracodawcy zgłosili do RAV. Na koniec kwietnia ogłoszeń było 41 531, a więc o 882 mniej niż miesiąc wcześniej. 

W przypadku statystyk dotyczących skróconego czasu pracy, które pojawiają się z dwumiesięcznym opóźnieniem, również nie odnotowano drastycznego wzrostu. Na tzw. Kurzarbeit w Szwajcarii w lutym było 3286 osób, a więc o 2117 mniej niż w styczniu.

Źródła: Seco; Blick

Udostępnij:
0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Czy wobec trwającej epidemii niemiecki Finanzamt zmienił terminy dotyczące rozliczenia podatku z Niemiec? Na to i inne pytania związane z podatkami w Niemczech odpowiada Piotr Wietrzykowski z firmy Intertax24.

Czy do złożenia wniosku o Kindergeld jest potrzebny niemiecki numer PESEL? Dlaczego niektóre dokumenty dołączane

Przy okazji pytania nadesłanego przez Pana Adriana wyjaśniamy różnicę między niemieckim Steuernummer oraz Identifikationsnummer, radzimy

Zobacz również

Porady

© 2023 Digital Monsters Sp. z.o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Portal Punkt.media nie ponosi odpowiedzialności za wszelkiego rodzaju treści publikowane przez użytkowników.
Strona korzysta z cookies – możesz zmienić warunki przechowywania cookies w przeglądarce.